Я не знала, на що я йду. Історія 22-річної студентки Вікторії, яка долучилася до лав ЗСУ

Костянтин Мельников журналіст програми Факти ICTV
Вікторія

24 лютого 2022 року життя багатьох людей кардинально змінилось. Хтось поїхав якомога далі від війни, когось вона застала на порозі, а дехто вже збирав речі у військкомат.

Ця історія про 22-річну студентку юридичного факультету Вікторію Савків, яка у перший день війни, не вагаючись у своєму виборі, стала на військовий облік та поповнила лави ЗСУ. Нині вона працює у складі евакуаційної групи 214 окремого спеціального батальйону OPFOR на Бахмутському напрямку. Про свідомий вибір дівчини та принципи на війні — далі у матеріалі.

Як Вікторія вступила до ЗСУ

— 24 лютого почалося повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України. І в мене не стояло вибору: чи залишатися десь осторонь, чи бути в Збройних силах України та бути дотичною до нашої перемоги.

Тому я обрала саме той варіант, який був найближчий мені по духу, характеру і побажаннях. Я не знала, на що я йду. Я ніколи не бачила такої війни, якою вона в принципі є, тому в мені зовсім не було страху.

Коли ж дівчина вступила до лав ЗСУ, вона розповідає, що побачила війну: важку війну, виснажливу війну, війну, яка змушує задуматися.

Це не можна побачити через телеканали, це потрібно відчути. Це важко, це виснажливо, це втомлює. Але я вважаю, що ми маємо вистояти саме з допомогою Збройних сил України.

— Як сім’я відреагувала на таке рішення?

— Не здивовано. Моя мама приймає мій характер і мої спонтанні рішення. Вона довго не знала, що я вступила до лав ЗСУ, але коли дізналася, сказала: “Я знала”. Маму я бачила 8 місяців тому.

— Які завдання нині виконуєте?

— Нині основна наша спеціалізація — евакуація. Якщо є поранений, наша задача — приїхати на точку, куди його принесуть. Потім моя задача — довести цього пораненого живим до стабпункту. Якщо є поранені — виїжджаємо, якщо немає — чергуємо.

Мені не було страшно йти у першій бій, бо я не знала, на що я йшла. Я не уявляла, що таке війна. Я розуміла, що там є поранені, є загиблі, але я не знала, що я можу бути серед цих поранених чи загиблих. 

А нині, коли я побачила, що таке війна, повозила поранених, повозила загиблих до моргів, і я зрозуміла, що на війні помирають люди. І так, мені страшно.

Я борюся зі страхом, тим, що я беру на себе відповідальність за життя іншої людини. І коли ми вже вивозимо людину із гарячих точок, мені не страшно, бо в мене є розуміння, що життя цієї людини залежить від того, наскільки я буду спокійною і наскільки опаную себе, і буду працювати з ним так, аби він доїхав живим.

— Що було найжорсткішим за цей час?

— Та повністю все, мені здається. Постійно одна якась ситуація, потім інша, якісь одні поранені, інші загиблі. Але це потрібно сприймати як роботу.

Реально здається, що ти вже бачив все. А пізніше стається якась така смерть і там такі поранення, що ти навіть сумніваєшся чи таке існує.  

Я ніколи не замислювалася над тим, що я можу бути військовослужбовицею. Але про це, напевно, потрібно було думати. Мені не хотілося у це вірити, коли стояли війська Росії на кордоні з Україною. Всі казали, що це навчання і я хотіла в це вірити. А виявляється, що дуже очевидно, що це не навчання.

— Яку б ти дала людям пораду, як замислитись про те, що ти наступного дня можеш потрапити на війну?

— Дивіться, людина, яка реально розумна та усвідомлює ситуацію, вона припускає, що може рано чи пізно опинитися в Збройних Силах України. Просто от питання: рано чи пізно. І потрібно до цього готуватися якомога краще. Але важливо, що люди мають самі це зрозуміти.

Раніше ми розповідали, як хірург з Бостона рятує українських військових.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Відео Люди