Український Крим вже понад дев’ять років перебуває під російською окупацією. Але Україна обов’язково поверне усі свої території, зокрема і півострів.
23 серпня 2023 в Україні стартувала третя Кримська платформа. Саміт відкрив президент України. Для участі у саміті до столиці України прибули президент Угорщини Каталін Новак, президент Литви Гітанас Науседа, президент Португалії Марселу Ребелу де Соуза і Голова Президії Боснії і Герцоговини Желько Комшіч.
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова розповіла Вадиму Карп’яку в ефірі телемарафону Єдині новини про деталі, які обговорюватимуть під час саміту.
Україна сама вирішуватиме шлях звільнення Криму
Джапарова зазначила, що на платформі зустрічатимуть третину світової півкулі, близько 60 країн, зокрема учасники будуть підключатися й онлайн.
Ми демонструватимемо серйозну консолідацію навколо українських не лише дипломатичних позицій, але й безпекових, — пояснює заступниця міністра.
Коли у 2021 році створювали Кримську платформу, її декларували як політико-дипломатичний формат. Тобто говорилося, що Крим хочуть повернути політико-дипломатичним шляхом. Сьогодні партнерам треба враховувати, що Росія почала повномасштабну війну.
— Фактично, є кілька нових сигналів. Перший: Крим — це невіддільна інтегральна частина України. Територіальну цілісність треба відновлювати лише з Кримом. Друге: жодні перемовини чи торги навколо Криму або іншої частини української землі — неможливі. Третє: Україна сама визначає шлях деокупації Криму та інших своїх територій.
Показати партнерам, що майбутнє є
Цей саміт буде вперше відрізнятися тим, що, окрім зовнішньополітичних задач, також буде присвячене питання безпеці в Чорному морі, Балтійському регіоні й Азовському морі.
Також інші панелі будуть присвячені важливим внутрішньополітичним задачам. Україна хоче поділитися своїм баченням того, яке майбутнє буде в Криму: економічне відновлення, повоєнне відновлення, гуманітарна політика тощо.
— Хочеться пояснити нашим партнерам, що майбутнє є, і ми вже над ним працюємо: від кадрового резерву до глобальних питань безпеки, — говорить Джапарова.
Українська дипломатія не виключає повернення Криму військовим шляхом, але і дипломатичний теж розглядається.
— Хорватський досвід показує, що вони дві третини своїх території повернули військовим шляхом, а одну третину — дипломатичним. Ми теж не виключаємо дипломатичний шлях повернення територій.
Ми транслюємо партнерам чітку тезу: якщо ми припинимо воювати, то ми помремо, якщо Росія — війна закінчиться.
Джапарова каже, що зазвичай будь-який саміт завершується ухваленням спільного документа або того, який розділяють певні країни. Зараз Україна веде перемовини з партнерами, щоб таку заяву ухвалити.
А про що говорив на Кримській платформі президент Володимир Зеленський — дивись далі:
Раніше ми розповідали, якою повинна бути реінтеграція Криму в усіх сферах життя. Детальніше про це читай за посиланням.
Фото: скриншот з трансляції Кримської платформи 2023
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.