Голодних і хворих посадили у підвали: українців утримують у Грузії на КПП

Анастасія Грубрина журналістка сайту

Уже кілька тижнів, як на російсько-грузинському кордоні застрягли десятки депортованих Росією українських громадян. Це ті, хто відмовився отримати російські паспорти, колишні в’язні з окупованих територій, а також особи, які не підлягають обміну. Усі вони опиняються у пункті Верхній Ларс.

Десятки українців живуть у підвалах у Грузії

Через відсутність документів Грузія не пускає їх на свою територію. Ці люди змушені жити в підвалі майже без їжі та води, у жахливих умовах. Чому грузинська влада відмовляється пропускати наших громадян? Волонтерка та активістка Анна Скрипник надіслала нам кадри, на яких видно жахливі умови перебування українців у грузинських підвалах.

Понад 90 людей, з яких сім жінок, не можуть перетнути грузинський кордон.

Це депортовані в’язні, яких вивезли з Херсонської області, це люди, які лишилися відбувати покарання. Запорізька, Донецька, наприклад, область. Це люди, які відбували покарання в Росії. Наприклад, жертви торгівлі людьми, які до війни працювали у РФ, — каже Анна.

Людей утримують у підвалі прикордонного пункту. Щодня кількість депортованих зростає. Росія накопичила багато українців у центрах іноземних громадян.

Вони їх збирали майже рік як обмінний фонд, але вони не військовополонені. Щось пішло не так. Україна не може обмінювати їх як військовополонених. Це цивільні.

Через відсутність закордонних паспортів ці люди не можуть потрапити до Грузії. Олексія затримали в Севастополі, хоча родом він з Мелітопольського району. В окупації у нього відібрали документи, а за місяць він опинився у цьому підвалі. Люди тут виснажені і зневірені.

Волонтери привозять застряглим українцям продукти, але їх не вистачає. У людей навіть немає посуду, спальних місць, води для своїх потреб. У підвалі немає вентиляції.

Жодна держава — ні Україна, ні Грузія, їх не забезпечує харчуванням. У них там немає душу і туалету. Їх водять у туалет по черзі. Серед них є важкохворі, паралізовані після інсульту, є ВІЛ-інфіковані та люди з туберкульозом.

У МЗС України кажуть: ситуація не нова. Раніше таких громадян повертали до України через Молдову. Проте з червня кількість депортованих стрімко збільшилася. Українські дипломати залучили міжнародні організації, домовилися про компенсацію авіаквитків. До справи долучено Червоний Хрест.

Раніше вже вдалося евакуювати 43 людей із цього пункту пропуску. У міністерстві додали, що зараз готують документи та обробляють персональні дані усіх, хто перебуває на прикордонному пункті.

Грузини — один з небагатьох народів, хто по-справжньому знають, що таке війна і розуміють українців. Ми ділилися історією Лаури, яка щодня пече хачапурі для наших військових.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!

Категорії: Відео Україна