Діти виплачуватимуть борги? Чи переходить виплата кредитів спадкоємцям від померлих

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Чи переходять борги у спадок дітям — що відомо про це

Оформлення спадщини в Україні — справа складна й багатогранна. Вона потребує хороших нотаріусів, а інколи й витривалості. Тих, хто приймає спадщину чи складає заповіт, цікавить питання: чи переходять борги у спадок? І це цілком логічно, адже крім майна враховуються ще й заборгованості померлого/-ї.

Чи переходять борги у спадок дітям

Ми вже розповідали, як оформлюється спадщина в Україні. Тож ти можеш дізнатися про найважливіше.

За новим законопроектом нардепи пропонують запровадити неможливість спадкоємців відмовитися від спадщини, якщо у померлого/-ї були борги. Нині за законодавством, той, хто відчужується від спадщини, звільняється і від сплати боргів. А той, хто приймає спадщину — має виплачувати і заборгованості.

Проте нині родичі померлих можуть відмовитися від спадщини, а значить — і від боргів. Часто від спадщини відмовляються деякі родичі, щоб пришвидшити процедуру та зекономити на послугах нотаріуса, якщо домовилися між собою.

Видання Фокус вирішило розібратися з юристами щодо нових норм законопроекту та з тим, що може змінитися у випадку його ухвалення. За нинішніми законами, у випадку відмови від спадщини або неподання заяви про прийняття, спадкоємці лишаються без спадку. Кредитори не отримують нічого також.

Юристи кажуть, часто трапляються ситуації, коли родичі померлих, які проживали з ними чи користувалися їхнім майном, не оформлювали його, а потім не могли продати чи довести право власності. Тому важливо знати не тільки, як приймати спадщину, а і як скласти заповіт.

Інколи ситуація така, що у людей просто немає грошей, щоб оплатити послуги нотаріуса та державне мито. Але бувають ситуації, коли люди просто уникають сплати коштів за борговими зобов‘язаннями спадкодавця, — каже юристка Олена Воронкова.

Юристи додають, законопроект потребує допрацювання. Сама зміна, в разі ухвалення, стосуватиметься статей ЦК України 1273 та 1274, до яких додадуть таке: “Не допускається відмова від прийняття спадщини у випадку наявності боргів за зобов’язаннями спадкодавця перед кредиторами до їх задоволення в межах вартості майна, одержаного у спадщину, в порядку, визначеному цим Кодексом”.

Фото: Unsplash

Тут ідеться про будь-які борги: за комуналку, аліменти, за рішеннями суду чи кредити. Спадкоємців хочуть позбавити можливості відмови від спадщини на користь інших, якщо померлий/-а мав/-ла борги.

Проблемою це може стати для тих спадкоємців, чиї спадкодавці мали маленькі статки та великі борги. Адже тоді відмова буде неможливою, і доведеться сплачувати чужі борги. Поки законопроект має більше питань, ніж пояснень, до прикладу, як шукатимуть родичів померлих, і як розраховуватися з кредиторами, якщо родичів у померлого/-ої багато?

По суті, законопроект захищає права кредиторів: з ними розрахуються або спадкоємці, або територіальні громади (у випадку визнання спадщини відумерлою). Також юристи додають, що такий законопроект є відходом від європейської практики, де від спадщини відмовляються доволі часто, щоб не сплачувати високі податки.

Раніше ми розповідали, в чому небезпека швидких кредитів онлайн.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе