Що не так з НМТ з англійської? Розбір з учнями, репетиторами та носіями мови

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Що не так з НМТ з англійської? Розбір з учнями, репетиторами та носіями мови

НМТ з англійської мови стає яблуком розбрату серед абітурієнтів та викладачів. Чимало коментарів про складність завдань та зависокий рівень програми. Свої відгуки залишають й деякі носії мови, які не можуть пройти тестування. 

Проте в Українському центрі оцінювання якості освіти зазначають, що негативні коментарі перебільшені, а тест орієнтований на стандартну шкільну програму. 

На відміну від зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), до якого входив твір англійською в одному з жанрів та аудіювання, завдання на НМТ складаються з блоків Use of English (Використання мови) та Reading (Читання).  

Тест містить 32 завдання різних форм: із вибором однієї правильної відповіді із чотирьох запропонованих варіантів (5 завдань), на встановлення відповідності (11 завдань) та заповнення пропусків (16 завдань).

vikna.tv розбиралися у складності НМТ-2025 з англійської мови та загальних недоліках тесту разом з викладачкою Ольгою Дрейман. А також ми спробували розібратися на основі відгуків від різних людей, чи дійсно все так трагічно з іспитом.

Не можуть скласти носії мови? Відгуки від англомовних людей про НМТ в Україні

Резонанс на тему складності НМТ з англійської викликав коментар викладачки Андріани Паук. 6 червня вона вирішила провести експеримент і написати знайомим носіям англійської мови — з Великобританії та США — з проханням пройти НМТ з англійської за 2024 рік. 

Андріана попросила виділити їх 20 хвилин на проходження тесту. За її словами, обидва носії мають вищу освіту та досвід викладання англійської в Китаї. Далі вона описала проходження ними українських тестів:

Вони читають текст і їм все ясно, як білий день. Але вони не можуть відповісти на питання про цей текст. Бо питання створені так, щоб максимально заплутати, а не перевірити знання мови, — стверджує викладачка. 

Вона запевнила, що їхній рівень дуже високий — такий, до якого прагне кожен пересічний учень, а саме вільне володіння мовою. Американець Алекс склав НМТ на 157 балів. Ізабель з Великої Британії отримала 153 бали. 

Андріана поставила питання УЦОЯО, який рівень мови повинні мати випускники, якщо носії мови не можуть скласти його навіть на 170 балів. 

— Неадекватні постановки питань, націлені на те, щоб заплутати. Різна складність завдань у різні дні тесту. Непрозорість, яка зумовлює зливи й нерівність умов для учасників перших та останніх сесій, — розписала вона недоліки НМТ. 

Реакція УЦОЯО на критику НМТ

Український центр оцінювання якості освіти не забарилися з відповіддю щодо провального НМТ для носіїв мови. Там зазначили, що вибірка учасників занадто мала, щоб робити висновки. 

— Репетиторка зазначає, що залучені до “експерименту носії мови виконали тест на 32 завдання (який розрахований на годину сумлінної роботи) усього за 20 хвилин, тобто на кожне завдання витратили втричі менше часу, ніж передбачено стандартними умовами проведення НМТ, — додали в організації.  

Невідомо, наскільки уважними та налаштованими були носії під час проходження тесту, і чи розуміли вони, що на основі даних про їхню роботу викладачка зробить висновки про складність усіх тестів НМТ з англійської мови.  

В УЦОЯО зауважили, що існування цих осіб та інформація про них підтверджується лише скриншотом із листування репетитора. Тим часом українські діти змогли скласти тест на високий рівень.

Майже 7% вступників у 2024 році отримали понад 180 балів за тест. Серед них 1513 осіб мають найвищий результат — 200 балів.

Організація впевнена, що така успішність вступників очікувана, адже зміст завдань відповідає Програмі зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов, яку створено з урахуванням Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти для рівня В1–В2.

Що кажуть українці про НМТ з англійської

Тим часом українські абітурієнти діляться першими результатами з НМТ-2025. Результати різні: від 150 до понад 180 балів. Проте загальне враження багатьох учнів спільне — тести не дуже важкі, а на результати часто впливали побічні причини, а не якість завдань. 

Увага, у дописах зустрічається ненормативна лексика!

Дорослі українці також долучилися до обговорення НМТ. Деякі користувачі соцмереж пройшли тогорічні тести й діляться результатами. Критику на адресу авторів не підтримують. 

Але є і ті, хто критикує НМТ. Так, авторам закидають невідповідність завдань тому, що варто було б називати іспитом з англійської. Питання мали б бути на знання, а не логіку, наводять аргументи деякі українці. 

Пройти тестування з англійської зголосився ще один носії мови — директор онлайн-школи англійської мови Redwood Деніел Брумфілд. Він заявив, що питання погано сформульовані, але тест нескладний для носія. Йому вдалося скласти тогорічний тест на 200 балів. 

Чи відповідає НМТ-2025 рівню українських учнів

Репетиторка з англійської мови Ольга Драйман розповіла в коментарі vikna.tv, що тесту НМТ-2025 на власні очі ще не бачила, адже його немає у публічному доступі. Проте вже має перші відгуки від своїх учнів:

— Всім було дуже важко. Студенти, з якими ми йшли на рівень 180-185 балів, роблячи тести попередніх років, отримали 150 балів. Їхній загальний рівень був гарний, але всі сказали, що було дуже важко, були незрозумілі тексти для читання.

На її думку, школа не дає того рівня підготовки, який вимагають у НМТ. Тож якщо хочеш скласти на високий бал, потрібно додатково готуватися з репетитором.

— Без додаткової підготовки це нереально. Або це має бути школа, яка дуже гарно готує, але таких шкіл в нас майже немає. У нас небагато шкіл в Україні, які дають рівень B1 по закінченню 11 класів.

А для того, щоб відмінно скласти НМТ, а це 185+, треба мати рівень B1 або навіть B2. Школа такої підготовки не дає.

— В школі фокусуються на загальній англійській, там є і письмо, і слухання, і говоріння. А тест вимагає лише граматики й читання.

Через фокус на інші аспекти діти не концентрують увагу на ті завдання, які є важливими для складання НМТ. Репетиторство може допомогти надолужити ці прогалини.

До того ж на думку Ольги, НМТ не може показати реальний рівень знань учнів:

— Англійська — це мова, яку перш за все має розуміти на слух і відповідати ротом, тобто має бути Listening та Speaking. В тесті цього немає абсолютно.

Творцям НМТ закидали запозичення завдань з міжнародного мовного іспиту IELTS. Ми розповідали, чи дійсно це так.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Освіта