Щоб втриматися на плаву: психологічні поради, які допоможуть пережити “емоційну повінь”

Вікторія Мельник журналістка сайту
емоційна повінь

Життя українців протягом останніх років відбувається на фоні перманентного стресу. Через втому та переживання ми стали неуважними, злішими, частіше хворіємо.

Під час кризових моментів на фоні й так важкого періоду, може виникати відчуття “емоційної повені”. Коли загострена реакція несе за собою відчуття загрози нашому фізичному та емоційному існуванню.

Так це пояснює психологиня Лінн Рівз Гріффін і додає: це сприйняття активує нашу симпатичну нервову систему, тож ми відповідаємо страхом, панікою або іншими супутніми емоційними та фізіологічними реакціями.

Тож що робити, коли “тонеш” в емоціях та як втриматися у такий буремний час — переповідаємо найцікавіше зі слів лікарки далі у матеріалі.

Емоційна повінь: як її розпізнати

Дослідник Джон Готтман наводив приклад, що людині потрібно близько 20 хвилин, аби її тіло перезавантажилося після емоційного переповнення.

Так звана емоційна повінь може трапитися з будь-ким з нас, з дітьми та дорослими. А враховуючи час, у якому наразі живе людство, такі емоції не є дивними.

Однак психологиня Лінн Рівз Гріффін вважає, що ми можемо розробити стратегії подолання такого стану.

Як підготуватися до такого емоційного напливу — кілька порад від психологині.

  1. Щоб бути готовим (-ою) до такої “повені”, варто більше дізнатися про неї. Якщо ти можеш це передбачити, то й можеш до цього підготуватися. Тож вивчай свої реакції та емоції у важкі моменти, щоб розуміти, як собі допомогти.
  2. Після виконання першого пункту обовʼязкового поговори з близькими тобі людьми та розкажи, як вони можуть тобі допомогти.
  3. Домовся з близькими та рідними, що спочатку завжди емоції, а лише потім — дії. Тож відкладай розвʼязання складних проблем на потім.

Як заспокоїтися під час “емоційної повені”

  1. Як тільки опиняєшся на “хвилях” емоцій — намагайся змінити свою реакцію. Тільки ти здатен (-на) впливати на власні реакції та почуття.
  2. Дій зі співчуттям до себе. Коли реакція на стрес активована, раціональне мислення нам недоступне. Поки ми не почуваємось у безпеці, ми не зможемо ефективно розв’язувати проблеми. Тож у цей момент треба проявляти добро до себе.
  3. Практикуй заземлення та вправи з диханням.

До речі, кілька дієвих вправ із заземленням ми зібрали в нашому іншому матеріалі, можеш прочитати про них за посиланням.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.