Війна забирає надзвичайно багато емоційного ресурсу. Це відбувається не тільки через постійні новини й переживання. Як часто ти ловив(-ла) себе на думці, що живеш в режимі очікування й обіцяєш собі, що війна от-от закінчиться?
Коли ми чогось довго чекаємо, а цього не стається, то накопичується почуття емоційної втоми, з’являється роздратування, злість та образа.
На жаль, тепер ми вимушені приймати нову реальність і вчитися відпочивати, давати собі емоційно перезавантажитися в умовах непевності.
У моменти кризи нам треба опора, на яку ми могли б спертися і знайти в цьому підтримку. Шукати цю опору треба завжди у собі, бо ніщо інше не може лишатися стабільним.
Як знайти опору в кризу
Впоратися з кризою і швидкими змінами у твоєму житті допоможе явище нашої психіки — резильєнтність, що означає відповідь психіки на різні труднощі.
Саме це може допомогти нам запобігати емоційному вигоранню та вчасно вийти з переддепресивного стану.
Що треба зробити, щоб активізувати опору?
Розвинути резильєтність не те, що під силу кожному, це необхідність у кризовий період.
- Формула, яка допоможе тобі все витримати — це харчування, фізична активність та якісний сон.
Це база, від якої треба відштовхуватися і, якщо в житті відбувається вихор незрозумілих подій, які ти не можеш тримати під контролем, почни з цього.
Наш емоційний стан дуже залежить від фізичних показників, все дуже тісно взаємопов’язане між собою.
Якщо ми гарно харчуємося, спимо та дотримуємося мінімальної фізичної активності, що розганяє лімфу, то через тіло в наш мозок потраплять сигнали про те, що наші базові потреби закриваються і через це виділятиметься серотонін.
-
Почни планувати
Звісно, в умовах війни важко думати, що буде через п’ять років, але такі довгострокові плани й не актуальні для твоєї психіки, адже вони тільки підвищать тривогу через те, що в житті панує непевність.
Тому плануй на короткий період. До прикладу, на завтра або на наступний тиждень. Не став задач, які ти об’єктивно не зможеш виконати, починай з маленького і простого.
Щоденні маленькі перемоги додаватимуть тобі сил й повертатимуть контроль над життям. Не забудь фіксувати, що відчуває твоє тіло, коли ти виконуєш щось.
- Соціалізуйся
Люди дуже соціальні істоти, під час спілкування передається чужий досвід проживання труднощів та зміцнюється резильєнтність.
Тому важливо зараз фізично зустрічатися з людьми та говорити, адже віртуальний світ у цьому аспекті не такий ефективний.
-
Дозволь собі пережити свій досвід
Абсолютно для кожного війна — це травматичний досвід, навіть якщо персонально в тебе не сталося невиправної трагедії, це не означає, що тобі не болить.
Пам’ятай, що ти маєш право на такі ж почуття і применшувати їх, бо комусь ще гірше, не можна.
Фіксуй пережитий досвід у щоденнику, ділися тим, що ти відчув, побачив, почув і як це вплинуло на тебе. Це допоможе тобі екологічно впоратися з травмою, опанувати себе.
Фото: Рexels
-
Вправа з кумиром
У кожного є людина, на яку ми рівняємося. Це може бути реальний знайомий, зірка або видуманий персонаж. Однак нам просто необхідний приклад, на який ми рівнятимемося.
Тому часом буває корисно запитати поради у свого кумира таким чином:
Закрий очі, уяви, що кумир опинився у тій саме ситуації, як і ти. Яку, на твою думку, він дав би тобі пораду? Запиши її.
А тепер уяви, що ти даєш пораду кумиру у подібній непростій життєвій ситуації, запиши її. А потім проаналізуй ці дві поради. Обери, що тобі ближче й пропиши план дій.
Пам’ятай, що кожна криза — це можливість відкрити себе по-новому, активізувати свій прихований потенціал.
Однак стан апатії та хронічної втоми — це теж нормальна реакція психіки. Раніше ми розповіли, як боротися з апатією та втомою.