Навіть від улюбленої справи можна отримати професійне вигорання. Таке може трапитися будь з ким, та в перспективі призвести навіть до звільнення.
Якщо ти перетворюєшся на Гарфілда — ненавидиш понеділки, бо це початок робочого тижня і з нетерпінням чекаєш на вихідні; якщо щодня змушуєш себе піти на роботу, а завдання приносять емоційний дискомфорт; якщо почуваєшся на краю емоційної прірви й ось-ось туди впадеш, ймовірно, ти на межі професійного вигорання.
Вибиратися з цієї прірви значно складніше, ніж зробити крок назад й не впасти. Тож на платформі психологічної підтримки розповіли, які ознаки свідчать про професійне вигорання та як допомогти собі попередити його.
Як зрозуміти, що в тебе професійне вигорання
Багато хто любить валятися в ліжку до останнього. Не дуже любить понеділки, бо після солодкого відпочинку буває важко увімкнутися в ритм роботи. Та усе це ще не означає, що ти на межі професійного вигорання.
Ознаки такого стану серйозніші, аніж нелюбов до понеділків. Свідчити про професійне вигорання можуть такі сигнали:
- втрата ентузіазму;
- збільшення кількості помилок та падіння якості роботи;
- страх перед нововведеннями;
- песимістичні настрої щодо власної діяльності та роботи компанії загалом;
- втрата відчуття сенсу роботи, яку ти виконуєш;
- зменшення соціальних контактів на роботі;
- дратівливість;
- хронічна втома.
Як довго можна протриматися на робочому місці, коли відчуваєш усі ці ознаки, питання радше риторичне. Та врешті решт, якщо нічого з цим не робити, це призведе до звільнення.
Як не допустити професійного вигорання: кроки до стабілізації
Щоб не допустити серйозних наслідків професійного вигорання, слід бути уважним (-ою) до себе та свого емоційного стану. Чим раніше виявиш ознаки, тим швидше зможеш допомогти собі.
Ось кілька способів, які допоможуть побороти професійне вигорання:
- Знайти спосіб емоційної розрядки від складних переживань на роботі.
Допомогти в цьому можуть різні техніки та вправи. Наприклад, виписування негативу на папері або змивання поганих емоцій з рук під струменем води.
- Активний спосіб життя та спорт. Будь-яка фізична активність вивільняє кортизол та є чудовою профілактикою від роздратованості й хронічної втоми. Тож навіть піша прогулянка допоможе зарядитися енергією на роботу.
- Підвищ власну планку. Відчуття прогресу в кар’єрі надзвичайно важливе. Рух вперед по всім відомій драбині успіху допомагає уникати вигорання.
- Проведи чітку межу між робочим часом та особистим життям. Важливо мати чітко визначені години, коли ти працюєш, а коли відпочиваєш.
Відсутність цієї межі призводить до відчуття, що робота поглинає увесь твій час і не лишається простору для будь-чого іншого.
- Відзначай кожне своє досягнення методом маленьких кроків. Так, ми часто фокусуємося на невдачах, та рідко помічаємо успіхи.
Важливо змінити це й помічати навіть найменший прогрес чи успіх, це додасть впевненості та забезпечить відчуття постійного прогресу.
Часом професійне вигорання може перерости в повноцінну депресію. Це серйозний стан, який треба лікувати разом зі спеціалістом, та багато хто просто не підмічає його у себе. Тоді на допомогу можуть прийти уважні друзі та колеги. Читай, як помітити у поведінці колеги депресію.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.