Під час війни дуже важко тримати свій моральний стан у нормі. Настрій змінюється і коливається по декілька разів на день. Але як відрізнити нормальний для цього часу стан тривоги від чогось серйознішого — депресії.
Як відрізнити тривогу від депресії та як не впасти у стан відчаю розповідає психологиня Юлія Мєдвєдєва.
Тривога та депресія — не одне і те ж. Це різні по своїй суті стани, проте неадекватна тривожність, яка ігнорується, може запустити депресію, пояснює психологиня.
— Тривога дана нам для виживання. Невеликі порції страху активізують нашу здатність приймати рішення та діяти на випередження. І важливо, що нормальна тривожність завжди адекватна тригеру.
Умовно, якщо прямий зараз ви знаходитесь в будинку під обстрілом, переживати за своє життя і шукати безпечний кут – нормально.
Фото: Pexels
Як зрозуміти, що тривога вийшла за рамки адекватного?
Якщо ви помічаєте, що у відносній безпеці не можете відволіктися від страху смерті, прогнозуєте катастрофи та способи виживання в них — тривога вийшла за межі нормальності. А це пряма дорога до депресії та важких психічних станів, пояснює Юлія Мєдвєдєва.
Дзвіночки депресії:
- Зранку та ввечері ти відчуваєш стан пригнічення, важко виконувати звичні справи, як от почистити зуби чи застелити постіль.
- Втома від самого себе: внутрішня напруга дуже сильна.
- Думки застрягають у голові, ти не можеш відірватися на щось інше.
- Сильне роздратування: тебе дратують навіть звичайні слова чи дії. Як наслідок, можуть зруйнуватися стосунки із людьми.
- З’явилися нав’язливі дії: перекладати речі, мити руки, уникати тріщин на дорогах чи звертати на перехрестях.
- Безсоння.
- Виникнення обсесії: нав’язливі мелодії чи фрази у голові, також з’являється відчуття наближення біди.
Психологиня наголошує: якомога раніше ви почнете приводити свою психіку до норми, то більший шанс швидше повернутися до звичного життя зараз і після війни.
А звідки брати хороший настрій та ресурси на звичне життя — читай у матеріалі.