Пережити травматичну подію допомагає мистецтво. Докторка психологічних наук Інна Лук’янець розповіла для Фактів ICTV.Здоров’я, чому арттерапія ефективна у лікуванні ПТСР.
За її словами, цей метод ефективний тому, що дістає із глибин пам’яті наші тривоги та страхи. Вони перебувають на рівні несвідомого й ми можемо їх не розуміти. Арттерапія виводить їх назовні.
Що таке арттерапія
Арттерапія — напрям у психології, пов’язаний з мистецтвом чи художньою діяльністю. Але це не завжди може бути малювання.
Різновиди арттерапії:
- малювання;
- ліплення;
- мозаїка;
- аплікації;
- робота з кольоровим піском тощо.
Також можна майструвати щось своїми руками, якщо чоловік чи жінка більше полюбляють це. Можна слухати мелодії, що надихають. Треба робити будь-що, де є елемент творчості.
Чому арттерапія ефективна
Цей вид терапії застосовують, якщо людина пережила травму. Це можуть бути військові й цивільні, дорослі й діти.
Поступово людині вдається звільнити несвідоме від напруги, яку спричинила травма. Це може бути будь-що. Хтось може постраждати від вибухів, але це не вплине на моральний стан. А когось можуть травмувати звуки сирен — усі ми різні. Про це варто пам’ятати.
Травма створює напругу, яка переходить на рівень свідомого і проявляється страхами, тривогами, безсонням, проблемами з комунікацією та іншим. Арттерапія допомагає:
- поліпшити психоемоційний стан;
- подолати апатію;
- притлумити агресію;
- позбутися фобій;
- знайти вирішення тієї чи іншої проблеми;
- усунути посттравматичний синдром;
- заспокоїти нерви;
- підвищити життєвий тонус;
- розкрити таланти пацієнта тощо.
Експерти рекомендують після травматичних подій рухатися, робити якісь речі своїми руками, щоб позбутися негативу і перевести організм у гармонійний стан.
Метод арттерапії специфічний, він ігровий, його можуть не сприймати серйозно. Арттерапія може не підійти людям, які взагалі не вміють і не люблять займатися будь-якими видами творчості або воліють лише говорити про свої переживання.
Тоді вони можуть складати казки про свої переживання й почуття. Це один із підвидів арттерапії. Практично у кожному місті України є центри арттерапії. Втім, варто обирати не сам центр, а фахівця, з яким хочеш працювати.
Українці досить довго живуть у постійному стресі та напрузі. Раніше ми розповідали, як покращити свій емоційний стан під час війни.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!