Наше серце — тендітне і крихке. Його можуть неодноразово розбивати ті, кого ми любимо, найрідніші чи новини. Однак насправді термін розбите серце — не красива метафора, щоб описати свій стан. Українська правда досліджувала, як реагує мозок і тіло на болючі втрати.
Як ми проживаємо горе
Дружина загиблого військового Анна розповідає, з болем проживає чи не кожну мить. З жахом згадує перші три місяці після загибелі свого чоловіка. Перші 40 днів її сильно нудило, з організму виходила жовч. Втрати завдають нам не лише душевного болю, а й фізичного.
Частими симптомами під час переживання втрати є втрата сну, нічні кошмари, синдром подразненого кишківника та чимало інших. Також можуть загостритися хронічні хвороби, з’являтися нові.
Біологиня Ольга Маслова ділиться, тривалість та інтенсивність горювання залежать від індивідуальних особливостей — вроджених і набутих. Найпоширенішою моделлю горювання, як відомо, вважають таку: заперечення, гнів, торг, депресія і прийняття.
Однак у цьому дослідженні визначали не етапи проживання горя, а усвідомлення онкохворими пацієнтами неминучого. Психотерапевтка Катерина Тімакіна зазначає, що горювання — нелінійне. Тож ці умовні стадії можуть повертатися чи приходити в іншому порядку.
Дуже важливо розуміти, що людина, яка втратила, може сміятися, може мати бажання подивитися меми чи якийсь серіал. Це не робить людину “нечутливою” до втрати. Таким чином наш мозок добирає ресурсу для того, щоб далі опрацьовувати й інтегрувати втрату, — каже психотерапевтка.
Фото: Unsplash
Види горювання
Горювання — це прийняття нової реальності, пошук способів продовжувати життя з болем у душі та тілі. Стан сильного горювання триває близько року, та потім людині все одно потрібна підтримка. Року часто може вистачити, щоб навчитися проживати цикл з найважливішими святами та подіями без коханої людини поруч.
Якщо рік минув, а горювання не зменшилося і прямо впливає на життя — це симптоми ускладненого горювання. За такого випадку людина хоче повернути все назад, не може жити без людини, яка померла, соціально ізолюється, винить себе і продумує, як можна було запобігти смерті.
Пролонговане горювання може бути пов’язане зі змінами у мозку, який намагається задіяти нейронні мережі, відповідальні за позитивні емоції, пов’язані з померлою людиною.
Якщо людина стала свідком загибелі, дізналася про шокуючі деталі чи з новин про смерть рідної людини, горе може ускладнюватися. Травми можуть призвести до ПТСР. Впливають і стосунки, прив’язаність.
Існують ситуації, коли, здається, людина не виказує горювання. Це може бути “відсутнє горе”, коли людина придушує свої почуття, завантажує себе роботою, вдається до згубних звичок. Це деструктивний підхід до проживання втрати.
Психотерапевтка радить звертатися по допомогу спеціалістів як тим, хто горює занадто довго і не може спинити відчуття, так і тим, хто їх придушує.
Вплив горя на тіло і душу
Людина, яка втратила рідного чи коханого, у перші дні може відчувати будь-які емоції — від плачу до сміху. Так психіка показує, що має ресурс на проживання ситуації, пояснює Катерина Тімакіна. Якщо ресурсів бракує — людина може бути в ступорі, і горювання відкладеться.
Під час проживання горя можна відчути злість, полегшення чи інші емоції від смерті людини. Самозвинувачення підсилюють горе, а “емоційне оніміння” — дає думки, що людина недостатньо страждає. Смерть дорогої людини може викликати дереалізацію та деперсоналізацію, про це ми детально розповідали.
Біль втрати не варто плутати з депресією, пояснює біологиня Ольга Маслова. Адже депресія — про складний патологічний процес, а горювання — адекватна реакція мозку.
Тіло також відчуває горе. Ти можеш помітити посилене потовиділення, симптоми з боку серцево-судинної системи, спазми м’язів, відсутність апетиту чи сну. Тіло по-різному реагує на втрату, людина може втрачати чи набирати вагу, спати цілими днями або не спати взагалі, змінюється її лібідо.
Якщо такі реакції тривають понад три місяці — потрібна допомога лікарів.
Явище душевного болю і розбитого серця
Біль у грудях, верхній частині живота часто називають душевним болем, однак це не медичний термін. Якщо фізичний полегшити можна, душевний (емоційний) — ні. У душевному болю беруть участь ділянки мозку, відповідальні за пам’ять, адже люди часто прокручують події та спогади у своїй голові.
Люди страждають від того, що ніколи не зможуть повторити тих моментів разом, які мали. За полегшенням супутніх симптомів варто звертатися до психіатра, який пропише необхідні препарати.
З часом сильні переживання та стрес можуть перейти у хвороби. У людей, які пережили сильну втрату, часто спостерігається “феномен розбитого серця” — підвищений ризик смертності. Це ризики роботи серцево-судинної системи.
Тож термін “розбите серце” є не літературною метафорою, а справжнім фактом. Його описали японські вчені у 1990-х роках.
У людей, які пережили втрату, є вищий ризик хронічної ішемічної хвороби серця, інфаркту й інсульту.
Крім цього, поширеними на фоні втрати є хвороби шкіри та волосся. Деякі дослідження вказують, що горе може провокувати запалення та пухлини в організмі, збільшувати ризик хронічних та інфекційних захворювань.
Як собі допомогти
Найперше — не відкладай свої базові потреби. Підтримуй режим сну, відпочинку, роботи та харчування.
Май підтримку поруч. Не соромся звертатися по допомогу психолога чи психотерапевта.
Дай собі час на прийняття ситуації та навчання жити по-новому. Не стримуй своїх почуттів.
Шукай нову опору в житті. Заняття, хобі, людей тощо. Живи не для когось, а заради себе.
Раніше ми розповідали про кохання за правилами Мікеланджело.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.