Прояв слабкості чи поваги до інших? Як правильно просити пробачення та чому це потрібно робити

Даніела Долотова випускова редакторка сайту
пробачення

Кожна людину у своєму житті принаймні раз припускалась помилки. І досить часто це стається у відношення тих, кого ми любимо найбільше. Адже вони завжди поряд. Та ось попросити пробачення не завжди настільки ж легко, як нанести кривду.

Що ж тоді робити, аби зберегти гармонію у стосунках з близькими та дорогими серцю людьми? Відповідь проста — навчитись просити пробачення та вибачати самим.

Крім того, це може принести користь не лише взаєминам з іншими, а й з власним внутрішнім “я”. У цьому запевняє й сімейну та дитячу психологиню БФ Голоси дітей Інна Князєва у коментарі виданню LIGA.Life. Також експертка пояснила, яку ще користь приносить прощення та як просити пробачення.

Що таке прощення та навіщо воно потрібне

Як запевняє психологиня, прощення може бути певною мірою роботою з власними переживаннями. Адже важливо насамперед розуміти та вміти працювати з власними емоціями. Тож не завжди необхідно просити пробачення у певної людини.

Уявімо: є незавершена подія, яка постійно крутиться в голові, і людина в цей час відчуває невиражені емоції. Цей стан рано чи пізно може перерости в почуття провини, якщо завчасно його не пропрацювати.

Важливіше саме відпустити власні образи, аби рухатись далі. Тому що це відчуття складається як з відчуття злості на вчинок людини, так і потреби близькості з цією особою, що була раніше.

Інколи ж трапляється. що ми й самі можемо бути тими, хто зробив боляче близькій людині. Та попросити пробачення видається поганим рішенням, оскільки є хибне упередження, що це буде дорівнювати приниженню.

Та насправді ж просити вибачення — це про діалог між близькими людьми та їх вміння визнати свої помилки.

Це не про те, що ви є нижчим, гіршим, слабшим. А про те, що ви рівний іншій людині та можете з легкістю показати й визнати свої хиби. Насамперед це про повагу до особистих кордонів іншої людини.

Як правильно просити пробачення

Психологиня запевняє, що не існує єдиного механізму, щоб правильно просити пробачення. Адже кожна людина та ситуація — індивідуальна. А тому щоразу потрібен свій підхід.

Та разом з тим існує кілька правил, яких варто дотримуватись, аби донести іншій людині правильно свої почуття та переживання. У цьому може допомогти техніка зворотного зв’язку, яка називається Я-повідомлення.

У чому полягає суть техніки Я-повідомлення

  1. Опиши власні почуття, які пов’язані з ситу­ацією, яка трапилась. Наприклад: “Мені неприємно, коли ти говориш так до мене”.
  2. Намагайся описати, яка поведінка для тебе є неприйнятною. Наприклад: “Мені не подобається, коли мені доводиться довго чекати, поки ти зберешся”.
  3. Поясни, чому для тебе певні вчинки є неприйнятними і як вони впливають на тебе. Наприклад: “Я відчуваю тривогу, коли ми запізнюємось в кіно. Я не встигаю взяти щось поїсти чи попити перед сеансом і лишаюся голодним/голодною”.
  4. Зрозуміло та чітко формулюй своє прохання. Наприклад: “Попереджай мене, будь ласка, хоча б за півгодини до зустрічі, що запізнюєшся”.

Та інколи буває складно зрозуміти, що сказати не лише у випадку сварок, але й просто тяжких ситуацій. Тобі теж бракує слів? Читай, як підтримати людину, щоб вона відчула себе втішеною.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.