Війна та служба однозначно змінює світосприйняття людини, впливає на її психіку та накладає відбиток на житті. Чимало українських сімей розпалося за деякий час після початку повномасштабного вторгнення — військові чоловіки не хочуть повертатися до цивільних дружин.
Про це Фактам ICTV розповіла голова громадської організації Міжнародна асоціація психосоматики та тілесної терапії, психотерапевтка та тренерка з методики Позитивна психотерапія Тетяна Павленко.
Чому чоловік не хоче повертатися у тил до сімʼї та що робити дружинам — головне з розмови ми переповідаємо тобі.
Чому військовий не хоче повертатися до сімʼї
За словами психотерапевтки Тетяни Павленко, випадки, коли військові не мають бажання повертатися до дружин та сімей, трапляються й у її практиці. І хоча для цивільних та навіть близьких така поведінка може здаватися незрозумілою та дивною, насправді до такого може призвести кілька причин.
Перша з них — страх нашкодити близьким, адже на війні військові повинні виконувати свою роботу й агресія та насильство можуть стати для них унормованими.
Іноді військовий вважає себе руйнівником, який може нашкодити близьким людям.
Інша причина — страх бути неприйнятим та незрозумілим, особливо коли проявляються симптоми ПТСР. Тоді може здаватися, що родина не прийме нову реальність.
— Звісно, не факт, що рідні від нього відмовляться, проте в його думках така загроза реальна, — пояснює психотерапевтка. — Є й образа на рідних, які, на думку військового, недостатньо його підтримували, можливо, в чомусь дорікали.
Як війна впливає на стосунки у сімʼї
За словами психотерапевтки, війна точно вносить корективи у сімейне життя пари.
Однак, інколи стосунки, що добігли кінця саме під час повномасштабного вторгнення, насправді ще до цього не мали майбутнього, а стрес та відстань лише прискорили чи показали це.
Інколи сімʼю зберігають лише через дітей, однак такі стосунки нікого не роблять щасливим. А у реаліях війни чоловіки-військовослужбовці могли зрозуміти, що мирні стосунки більше не цінні для них.
Імовірно, з часом ця пара все одно б розпалася, просто зараз рідні все можуть списувати на війну, як стресор, — пояснює Павленко.
Як додає Тетяна Павленко — таке буває, на це неможливо вплинути.
Що робити, якщо чоловік не хоче повертатися до сімʼї
Психотерапевтка Тетяна Павленко радить дружинам оцінити ситуацію обʼєктивно та раціонально.
— Дійсно, можна звернутися до спеціаліста, який порадить, як відновити ці стосунки. Але спочатку варто дізнатися, як коханий бачить своє місце у житті сьогодні, як він ставиться до родини, а також що він думає стосовно ситуації у сімʼї та чи бажає покращувати це.
Тільки відповіді на ці запитання допоможуть зрозуміти, чи варто намагатися відновлювати стосунки.
Але, попри все, я б радила підтримати військового, навіть якщо ти не згодна з його рішенням, — наголошує Павленко.
Також психологиня радить не тиснути на близьку людину, натомість давати достатньо підтримки та розуміння.
Як рідним підготуватися до повернення військового з фронту додому та про що варто поговорити з близькою людиною, ми розповідали тобі раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.