Заради кохання можна закрити на все очі? Сумнівно, якщо йдеться про довготривалі та міцні стосунки. Мовчання та пропускання крізь пальці певних проявів поведінки може дорого обійтися в майбутньому. Читай у матеріалі, які стереотипи у стосунках не варто нормалізувати та що з ними робити.
Стереотипи у стосунках, які не можна нормалізувати — перелік
Магістерка психології та фахівчиня з психологічної реабілітації Кендра Черрі розповіла для verywellmind про поширені стереотипи у стосунках, які ми зазвичай нормалізуємо. Вона пояснила, чому краще проговорювати сумнівні моменти та що у парі не є нормальним.
Стосунки — це робота обох у парі, а тому не все може виявитися просто. Але побутують стереотипи, яким ми піддаємося та несемо в пару. Деякі з них не просто марні, а ще й токсичні. На це впливає наше виховання, суспільство, усталені “норми”, власні переконання, попередній невдалий досвід та інше.
Для побудови міцних і здорових стосунків, парі потрібно постійно працювати над собою, а насамперед позбутися стереотипів та їх шкідливого впливу.
У суспільстві найчастіше нормалізуються такі речі, які нормальними не є:
- Гетеросексуальні стосунки є нормою. Насправді нормою є будь-які стосунки. Через усталену думку суспільства, що заперечує щось крім гетеросексуальних взаємин, пари ЛГБТК+ можуть відчувати себе та стосунки несправжніми, інакшими.
Цей стереотип може призвести до психологічних травм, ізоляції та відстороненості.
- Періодичні стосунки (з постійним поверненням до колишніх) — норма. Це також стереотип, якого потрібно позбуватися. Повернення до колишніх коханих не дасть відчуття задоволення у відносинах.
Хвилювання від віри в те, що “цього разу буде краще”, призводить до збільшення кількості ендорфінів, які обманюють наш мозок, змушуючи його повірити, що цей токсичний патерн хороший, — каже спеціалістка з питань шлюбу та родини Анабель Басулто.
Люди, які повертаються, вірять, що здатні змінити партнера(-ку), а коли не отримують, чого хочуть, стосунки набувають токсичності. Але в деяких випадках, зазначає експертка, перерва у відносинах може піти на користь, коли пара переоцінює те, що кожному потрібно.
Фото: Unsplash
- Контроль = кохання. Також поширений стереотип. Він розмиває поняття ревнощів та цікавості, контролю обов’язків та маніпуляцій. Крім цього, постійний контроль іншої людини є рисою насилля.
- Жінка має опікуватися чоловіком та родиною. Усталений стереотип, з яким складно боротися. Через це на жінок звалюється більше обов’язків, вони частіше мають відчуття виснаження, недооціненості в парі. Усі обов’язки мають бути розділені навпіл. Бо пара складається з двох дорослих людей.
- Чоловіки більше хочуть інтиму, ніж жінки. Це також неправда. Подібні думки призводять до зниження самооцінки чоловіків, які не хочуть інтиму щодня, та жінок, які можуть вважати себе небажаними. У кожного рівень збудження, інтереси та бажання різні.
- У стосунках має бути все 50/50. Теж стереотип. Стосунки — не рецепт з кулінарної книги. Кожен у парі приносить туди щось унікальне та своє. Тому важливо говорити і чути одне одного, задовольняти потреби та працювати як команда.
- Жінки мають повернути чоловіка в родину, якщо він зрадив, а чоловіки не мають повертати жінок. Цей стереотип також глибоко вкорінився в суспільстві. Він є майже синонімічним до того, що жінки повинні пробачати зраду, а чоловіки — у жодному разі.
Кожні стосунки унікальні та різні, відновити довіру вдається не завжди. Тому — позбуваймося шкідливого правила.
- Ви завжди маєте спати в одному ліжку. Це поширена думка, яка насправді не є необхідною в парі. Сон окремо не є ознакою романтичної дисфункції. На це можуть впливати звички, особливості здоров’я, графік роботи. Тому спати в різних ліжках чи кімнатах — нормально, якщо це комфортно для обох у парі.
- Моногамія — єдиний варіант стосунків. Стереотип, який може призвести до відчуття провини та сорому. Явище моногамії є поширеним, але це не означає, що немає полігамних людей.
У будь-яких здорових стосунках потрібно проговорювати всі моменти, що хвилюють. Універсального способу побудови здорових стосунків немає, але є рекомендації, які можуть у цьому допомогти.
У парі частіше звертай увагу на цінності, потреби, очікування обох. Контролюй “здоровість” своїх стосунків за допомогою літератури, психолога. Крім цього, позбувайся усталених стереотипів суспільства. І пам’ятай, що кожна пара різна, а тому не варто рівнятися на когось.
Раніше ми розповідали про сім ознак емоційної близькості у парі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.