Боротьба за свободу думок: як медіа сприяють взаєморозумінню і стійкості під час війни

Даніела Долотова випускова редакторка сайту
Як медіа сприяють взаєморозумінню

Інформаційна боротьба за свободу розуму українців розпочалась, коли ще до першого кроку ворожих військ на нашу рідну землю лишалось десятиліття, якщо не більше. Адже навіть під час радянської окупації інфопростір влада намагалась контролювати, аби підкорити й український народ.

У подібних умовах опинились українці й після анексії Криму та початку російсько-української війни у 2014 році, більш масовим явищем це стало з повномасштабним вторгненням РФ на територію України. Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Елла Лібанова у коментарі Дзеркалу тижня розповіла, що так в окупації опинилось понад 4 мільйони українців.

Однак, за даними Київського міжнародного інституту соціології, 10% українців демонструють ксенофобне до своїх співгромадян, які опинились в окупації. Водночас 44% опитаних готові впустити цих людей у своє оточення.

Кампанія Мости солідарності та відновлення: звільнені та прифронтові міста

Тому, щоб побороти пропагандистський вплив, була створена поліжанрова кампанія Мости солідарності та відновлення: звільнені та прифронтові міста, яка залучила ресурси онлайн медіа, радіо, зовнішньої реклами та телебачення.

Та існує також потреба не лише нагадувати українцям про важливість єдності та сприяти взаєморозумінню, але й піднімати рівень обізнаності про необхідні речі, зокрема серед жителів звільнених населених пунктів.

Куди звертатися для фіксування злочинів чи для відновлення пошкодженого майна? Як отримати психологічну допомогу та правдиві новин про події в Україні? Як вберегтися у безпосередній близькості до бойових дій або безпечно евакуюватися?

Дати відповіді на усі ці питання ставить на меті медійна кампанія, яку розпочала у травні 2023 року неприбуткова організація Smart Angel разом із Центром стратегічної комунікації та інформаційної безпеки, Міністерством інформаційної політики та культури України, 1+1 media, Starlight Media, і Mega Alliance за фінансової підтримки урядів Канади, Фінляндії, Швеції, Швейцарії, Великобританії та США через програму Партнерство за сильну Україну.

На меті кампанії не лише підвищення освіченості та запобігання виникненню небезпечних ситуацій, але й підтримка почуття солідарності серед українців. Проект триватиме до грудня 2023 року.

Цей проект є важливим, оскільки виконує одне з головних завдань — повернення звільнених та утримання прифронтових територій в інформаційній орбіті України, — говорить керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей.

Так, в рамках кампанії пропонуються матеріали з актуальних для українців питань: ментальне здоров’я, мінна безпека, поради постраждалим від воєнних злочинів і торгівлі людьми, стійкість до дезінформації, фізична та інформаційна безпека в умовах війни, а також актуальні поради для підлітків віком від 10 до 18 років.

Приклади корисних матеріалів для тебе

Якщо ти залишаєшся у прифронтових областях

Як відновити порушені права та полегшити соціальну інтеграцію

Особисті історії сильних українців, які пережили окупацію

Українці дивовижні… Завдяки особистим інтервʼю у національних медіа ми чуємо їхні історії. Це допомагає нам краще зрозуміти один одного, — переконана менеджерка кампанії у Smart Angel Тетяна Семілетко.


На тимчасово окупованих ворогом територіях не працюють українське радіо та телебачення, а окупаційна влада блокує доступ і до інтернет-ресурсів. Тому раніше ми також розповідали, як отримувати правдиві новини та убезпечитися від дезінформації.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе