Аромат впливає на настрій і самопочуття, а ще може занурити в спогади, спровокувати флешбеки. Пахощі подеколи стають машиною часу, що викликає емоції, які ми проживали раніше.
Тож цього разу написали для тебе матеріал про запахи в контексті психології та косметики. Запросили до розмови психологиню Аніту Соскиду, а також авторку натуральної косметики ручної роботи Марину Павлишин.
Аромат і виживання
Аромати — це не тільки про емоцію та естетику, а й банально — про життя. Аніта Соскида пояснює, що нюх — сенсорна система, що еволюційно сформувалася для того, аби люди … вижили. Так, відчувати запах = мати одну з функцій виживання. Чому? Це була сигнальна система щодо безпеки простору, якості знайденої їжі. Наші предки орієнтувалися на місцевості за запахом ґрунту, води, рослин та навіть екскрементів тварин.
— Вони могли орієнтуватися, що “ага, тут ходили мамонти, то тут можна осісти, і наше племʼя не голодуватиме”.
Звісно, і сьогодні запахи — це про безпеку.
Наприклад, вчасно відчути чадний газ у квартирі = зберегти собі життя й здоровʼя.
Аромат і кохання
Часто в медіа йдеться, мовляв, ми обираємо партнерів за запахом, феромонами тощо. Так ось, психологиня каже, що тут наявна наукова складова.
— Є таке цікаве дослідження: його учасницям давали нюхати футболки певної кількості чоловіків. І запахи близьких родичів виявилися найогиднішими, а запахи інших мужчин приваблювали.
Немов природа навіть за запахом зробила так, аби не було кровозмішування.
Аромат і емоції
Безумовно, пахощі — це про емоції, і не завжди приємні. Тут можна згадати свою реакцію на запах рослин навесні. А є ноти, ладні спровокувати нудоту, головний біль — ці реакції попереджають про шкідливість ароматів.
До речі, вчені давно зʼясували, що певні парфуми можуть збуджувати емоційно, сексуально, викликати асоціації, спогади.
Цікаво, що нас можуть приємно бентежити й трохи дивні аромати.
— Як би дивно це не звучало, але дуже люблю сирий крейдовий запах у підвалі в моєї мами.
Аромат і самоусвідомлення
В контексті пахощів можна копнути глибше і спробувати краще зрозуміти власні потреби. Вся інформація про себе, зокрема про вплив запахів, допомагає тобі якісніше будувати життя.
— Свою самоідентифікацію можна усвідомити за допомогою всіх сенсорних систем. За допомогою запахів можемо визначити власну індивідуальність — які ми, що нам подобається… Наприклад: коли пахне молоком із медом — то я заспокоюся і ляжу спати, а якщо пахне лаком для нігтів в кімнаті, то не зможу заснути.
Аромат і спогади
Музика, світлини, речі, смаки і, звісно, пахощі ладні занурити нас в минуле, до “тих людей і обставин”, та частково допомагають проживати тодішні емоції.
— Запахи можуть повертати нас у спогади: відчули запах випічки — і вже асоціація, як бабця, мама пекли хліб. Або згадуємо булочну біля школи, куди ми ходили з дівчатами і купували булочки за 25 копійок.
Аніта наголошує, що нюх дуже важливий для якості життя.
Адже люди, які після коронавірусу втратили його, справді відчувають дискомфорт.
— Запахи ще викликають когнітивний асоціативний ряд. Вони загалом мають дуже сильний вплив на наше життя, хоча ми можемо це не помічати. Помічаємо, коли втрачаємо, як деякі люди після ковіду.
В контексті пахощів, до речі, працюють навіть аромапсихологи, щоправда, Аніта ставиться до цього з іронією.
Аромат і косметика
Ми поспілкувалися також з Мариною Павлишин, засновницею ужгородського бренду натуральної косметики ручної роботи і авторкою більшості засобів. Річ у тім, що вона повсякчас вивчає ароматерапію, адже запахи баночок можуть мати позитивну дію (індивідуально).
Відтак косметика — це не тільки функція для шкіри.
Її тактильність і пахощі ладні впливати на самопочуття, настрій і подальший психологічний стан. Тож піклування про себе полягає не тільки в кількості кремів, а й в тому, який настрій вони формують своїми ароматами.
— Ми створюємо аромати на основі абсолютів та ефірних олій. Їх більша частина — для заспокоєння, або збалансування, або підбадьорювання — ці запахи зазвичай використовуємо в скрабах, спреях та загалом засобах для тіла, а також в тоніках для обличчя.
В основі більшості пляшечок є гідролати — це квіткова вода власного виробництва з локальних рослин.
Вони містять природні ефірні пахощі, тому дуже швидко взаємодіють з тілом та свідомістю людини.
— Ми витрачаємо колосальну енергію та купу часу, аби виготовити гідролати. Важливо, що вони сильно впливають на складову запаху та, відповідно, на емоції людини.
Аромат і його дія
Марина заглибилася в ароматерапію, адже важливо розуміти, що деякі ефірні олії мають потужну дію на психіку, деякими не слід користуватися під час вагітності… А сильна концентрація певної олії може спровокувати тахікардію…
— Ароматерапія — це частина мого життя. Я знаю, яка ефірна олія може заспокоїти, а яка — допомогти навіть при опіку, якщо відразу нею скористатися.
Треба розслабитися? Візьми лаванду.
— Лаванда розслабляє, нормалізує тиск. Якщо її правильно використовувати, то вона може мати позитивний лікарський вплив.
Треба тонус? Візьми цитрус.
— Так, цитрус найбільше бадьорить. Мʼята теж бадьорить, залежно від того, чи вона зігрівальна, чи охолоджувальна (бо є різні види).
Треба врівноваження, збалансування психологічного стану?
То візьми хвойні, лаванду, мʼяту, білий сандал. Особливо уважно слід обирати сандал, адже справді натуральна ефірна олія коштує космічні гроші.
А от іланг-іланг яскраво збуджує емоційно і дещо інтимно, в нього специфічна різка структура запаху, яка бʼє в ніс.
Є пахощі, що мають антисептичну, лікувальну дію, ними добре користуватися при нежиті та для профілактики застуд. Це ісоп, звіробій, ромашка, ладан, лавр, камфора та загалом хвойні.
Аромат і його багатоаспектність
Важливо не тільки правильно обрати запах, а й вміти зміксувати різні ноти.
— Поєднуючи аромати, ми виводимо певні формули, що найкраще підходять для нашої чутливості. Наприклад, цитрусові більше поєднуються з цитрусовими (різні види). Пряні трави — базилік, орегано — теж добре поєднуються, бо вони з однієї категорії рослин.
Всі пахощі, окремо й разом, мають багатоаспектний вплив.
Вони містять багато молекулярних сполук і кожна має свою дію. Важливо, що людина інтуїтивно може відчути, що максимально їй пасуватиме за всіляких обставин.
— З усіх навчань і власного досвіду хочу сказати, що людина може сама собі бути лікарем. Вона може інтуїтивно обрати аромат, що підтримає її в різних ситуаціях. Ніс підкаже, яку ароматерапію створити. Влітку дуже приємною може бути мʼята, а взимку захочеться кориці. І це природно, бо мʼята охолоджує, а кориця — зігріває.
Аромат і символізм
Марина переконана в силі пахощів, тим паче з них починається життя.
— Аромати — це дуже цікава тема, адже вони сильно впливають на нас. Людина, коли народжується, то перша її дія — вдих і відчуття аромату.
Вона вважає: якщо відчуєш запах з якогось періоду життя, то ментально в нього перенесешся.
Особливо, якщо він з дитинства.
— Дійсно, я намагаюся розкривати аромати і емоційно. Якщо користуєшся кремом і тобі запав в душу його аромат, то це вже емоція. Ми створюємо не просто косметику, ми створюємо емоції.
Саме тому вісім серій косметики Марининого бренду відрізняються не тільки за дією і різноманітністю запахів, а й асоціаціями, які вони викликають. Запах книжок, ранкової роси в горах, домашнього кексу щойно з духовки, квітів з власного саду… Так формується приємний вайб історії життя.
До речі, а тут в нас історія про Дмитра, який має колекцію 130 парфумів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.