У кожного бувають власні потаємні страхи. Комусь складно підійматися на найвищий поверх, хтось панічно боїться бджіл, а декому лячно заходити у воду. Але влітку так кортить навчитися плавати!
Тоді постає питання, як це зробити. Особливо, якщо ти вже доросла людина і переймаєшся не стільки тим, щоб не потонути, а радше, як не згоріти від сорому. Таке питання мучило й мене минулого року.
На щастя, проблем зі страхом потонути не було, оскільки такого досвіду раніше не мала. Тому довелось вирішувати, як і де можна вчитися плавати.
І найчастіше рекомендація сходиться на одному місці — басейн. Там немає хвиль та купи людей, які б могли завадити навчанню. Та й почуття безпеки значно вище, коли знаєш, що вода очищена, а поряд завжди є хоча б інструктор та бортик, а часто ще й тренер.
Найкращим рішенням, щоб навчитись плавати, буде взяти уроки у професійного плавця, який точно знає, як триматися на воді. У кожного свій ритм навчання. Комусь може вистачити основ і пари занять, а декому буде спокійніше після близько десяти занять у басейні.
Можна спробувати навчитися плавати й самостійно, але варто пам’ятати про кілька простих правил та спробувати виконувати деякі вправи, щоб полегшити навчання.
Прості правила, що допоможуть триматися на воді
Передусім потрібно навчитися правильно дихати. Це допоможе не лише не наковтатись води, але й тримати тіло постійно на поверхні. Стабільна кількість повітря у легенях триматиме тебе на плаву, наче наполовину наповнену пляшечку з водою.
Ще одна річ, про яку варто пам’ятати — це розслаблення. Коли м’язи не напружені, їм простіше триматися на поверхні води та утримувати баланс, щоб не провалюватись.
Та щойно ти починаєш метушитись та махати кінцівками, тіло одразу тягне на дно. Крім того, через постійну напругу може виникнути судома, що досить небезпечно навіть для досвідчених плавців. Тож краще спробуй розслабитись, і вода триматиме тебе сама.
Вправи для дихання, що допоможуть у навчанні
Перші вправи, які одразу порадить тобі зробити будь-який тренер з плавання, стосуватимуться дихання.
Найпростіше, що можна зробити — це триматися за бортик, зробити глибокий вдих, опустити обличчя у воду та повільно видихнути носом чи ротом. Коли повітря закінчиться, варто лише підняти обличчя.
Також можна спробувати згодом чергувати дихання. Тобто набрати повітря, опустити обличчя, зробити, наприклад, три видихи носом, а потім стільки ж ротом. Головне, щоб їх була однакова кількість.
Така проста вправа може допомогти не лякатися, коли під час плавання доведеться на кілька секунд опускати голову у воду. Крім того, дихання — це основа роботи усіх плавців.
Ще кілька вправ, щоб почати вчитися плавати
Після вправ на дихання можна спробувати лягти на воду. Найпростіше навчитися спочатку лежати на спині, тримаючись за бортик. Тоді не доведеться перейматися за те, що не зовсім умієш синхронізувати дихання та рухи у воді.
Потім на спині можна працювати ногами. Стопи та литки мають бути розслабленими та почергово рухатись.
Після цього можна взяти в руки спеціальну дощечку, яка триматиме тебе на поверхні, і з нею спробувати плисти на спині, плавно рухаючи ногами від стегна.
Якщо наважишся перейти до плавання лицем донизу, то теж потрібно розпочинати біля бортика, але додаючи ще й рухи головою та дихальні вправи.
Наприклад, однією рукою тримаєшся за бортик, іншою намагаєшся гребти та повертати корпус. Дихання потрібно синхронізувати так, щоб вдих робився з положенням голови на боку, коли вухо занурене у воду. У цей час інша виринає наверх, а коли рука гребе у воді, голова повертається у воду і робиться видих.
Згодом можна змінювати руки та теж тренуватися, тримаючись за бортик. Пізніше можна взяти дощечку і з нею пропливати спочатку 25 м, а потім збільшувати відстань до 100 м.
Однак все-таки безпечніше та простіше спершу навчатися з тренером, який зможе врахувати усі твої побажання та особливості організму. Крім того, він може підказати, як впоратися зі страхом води.
Скільки потрібно часу, щоб навчитися плавати
Загалом, усе це абсолютно індивідуально. До того ж не малу роль у цій справі грають вік, фізична підготовка та частота тренувань. Однак все ж орієнтовні цифри є:
- діти до 12 років можуть навчитися плавати за 6-12 місяців;
- підлітки та дорослі можуть освоїти базові навички за 2-3 місяці.
Проте не поспішай засмучуватися, якщо раптом ти чи твоя дитина досі не плаваєте, хоча вже пройшло достатньо часу. Пам’ятай, що регулярність і якість тренувань відіграють ключову роль в освоєнні нової навички.
А щоб знайти найкраще місце для своїх навчань, читай наш гід найкращими басейнами Києва.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.