Погодься, молода картопля — справжній літній делікатес, проте питання, чи потрібно її чистити, насправді не таке просте, як здається.
У відповіді на нього варто врахувати гастрономічні, дієтологічні, і навіть (не дивуйся!) естетичні міркування. Розберімося детально.
Чи потрібно чистити молоду картоплю: за і проти
Аргументи проти того, щоб чистити молоду картоплю
Шкірка молодої картоплі ще ніжна, не встигла загрубіти, як у старої бульби, і у ній міститься чимало корисних речовин: антиоксиданти, клітковина, мінерали (калій, магній, залізо), а ще деякі вітаміни — особливо вітамін C та групи B.
Саме під шкіркою цих корисних компонентів найбільше, тож коли чистиш молоду картоплю — фактично викидаєш чималу частину того, що могло б принести користь організму.
Аргументи за те, щоб чистити молоду картоплю
Але існує проблема: у картоплі може накопичуватись соланін — токсин, який захищає рослину від шкідників. Та в молодій, здоровій картоплі, яка недовго зберігалася та не позеленіла, не проросла рівень соланіну в шкірці дуже низький і не становить жодної небезпеки.
Інша справа — якщо картопля позеленіла або вже проросла, тоді шкірку краще зрізати або навіть викинути такий овоч. Але це вже не про молоду картоплю — молода просто не встигає до такого стану дійти.
Чи можна їсти молоду картоплю зі шкіркою — що кажуть дієтологи
Більшість сучасних дієтологів вважають, що якщо картопля хороша, вирощена без надмірного використання пестицидів, то шкірку на ній краще залишити.
Приміром, лікар-дієтолог Олег Швець розповів виданню Вigkyiv, що нечищена картопля — багате джерело клітковини, яка стимулює роботу кишківника, а також знижує глікемічний індекс страви.
Крім того, приготована зі шкіркою картопля менш розварена, має більш щільну текстуру, і споживаючи її, ти швидше відчуєш насичення.
Чи потрібно чистити молоду картоплю — що думають кулінари
Кулінари вважають, що чистити чи не чистити молоду картоплю — залежать виключно від призначення страви. Кухарі часто готують її зі шкіркою, якщо у страви має бути натуральний смак та проста “земляна” текстура. Тож можна не чистити, якщо готуєш:
-
запечену в духовці картоплю з травами (тим’ян, розмарин, часник);
-
запечену на грилі;
- смажену цілою на сковорідці;
-
варену молоду бульбу з маслом і кропом;
-
для салатів.
Але є страви, для яких шкірка — зайва, і тут її точно варто почистити. Отже, якщо готуєш пюре або супи-пюре, не полінуйся, почисть.
Раніше ми розповідали, як приготувати молоду картоплю: п’ять швидких і смачних рецептів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.