Краса вимагає жертв — ця відома фраза й досі отруює свідомість мільйонів жінок. Від корсетів, що калічили ребра, до токсичних білил для обличчя — історія моди та краси рясніє прикладами того, як жінки йшли на неймовірні, а часом і фатальні жертви заради сумнівних ідеалів.
Через вплив соціальних мереж та розвиток технологій нині тиск “успішного успіху” та “ідеальності” у всьому став ще сильнішим. Така тенденція породила покоління людей, які з юного віку вдаються до інʼєкцій краси, операцій та косметологічних терапій.
На жаль, підвищений попит породив й чимало неякісних та навіть небезпечних пропозицій.
Ми переконані, що кожне тіло красиве, адже єдиного канону — не існує. Редакція вирішила зібрати відомі приклади небезпечних трендів минулого, до яких вдавалися жінки задля досягнення еталона тих часів.
Небезпечні процедури краси
Немає нічого мінливішого, за моду та тренди. Як і немає нічого більш тривалого, що існувало б так довго.
Століттями людина прагне до покращення власної зовнішності — здебільшого, це спричинене патріархальним устроєм у культурах різних народів. Тож у різний час, залежно від модних віянь, жінки (найчастіше, хоча й чоловіки також слідували навʼязаним маскулінним тропам) вдавалися до часто небезпечних для життя та здоровʼя експериментів.
Жінки-лотоси або Бинтування ніг у Китаї
З початку Х до початку ХХ століття у Китаї, особливо серед аристократії, мала популярність практика бинтування ступнів у дівчаток. Бинтування ніг починали у віці пʼяти-шести років, адже у молодшому віці дитина просто б не витримала такого болю.
Дівчаткам ламали кістки ступні, після чого пальці на ногах — окрім великого, — прибинтовували до нижньої частини ступні.
Після цього їх змушували ходити у взутті маленького розміру. Стопи деформувалися, через що жінки не просто мали маленький розмір ноги, а й часто набували інвалідність й не могли ходити взагалі.
Для чого батьки це робили зі своїми доньками? У той час від розміру ступні залежала престижність нареченої у Китаї. Тоді шанувалися мініатюрні жінки, а аристократичності їм додавала… нездатність самотужки пересуватися.
Здорові та недеформовані ноги вважалися ознакою простакуватості.
Натомість маленькі ніжки у дорослої жінки називали золотими лотосами. Назва походить також від форми взуття, яке нагадувало бутон квітки.
Зверни увагу! Фото, наведені нижче, можуть шокувати та вразити психіку.
Вузькі талії — як корсети вбивали жінок
Чи не найбільшого вжитку зазнали корсети, які активно почали використовувати у Європі.
Перші згадки про корсет датуються 2600-1250 роками до н. е. Тоді та пізніше шкіряні смужки використовували і жінки, і чоловіки — для захисту тіла. Згодом жінки почали прикрашати їх стрічками та прикрасами. Корсети почали затягувати на грудях, аби ті не росли.
Чоловічий корсет імітував панцир та згодом став основою обладунків.
У ХІІІ столітті зʼявився так званий бандаж, який використовували лише жінки. Він виділяв талію та підтримував груди, таким чином зʼявився тип фігури пісочний годинник.
Відомою жінкою, яка популяризувала корсети в Іспанії, стала Ізабелла І Кастильська. Там жінки використовували корсети до початку ХХ століття.
Особливу популярність на території всієї Європи корсети здобули у XIX столітті. Культура першості постійно переходила від Англії до Франції й навпаки. З часом, французький манір все ж переміг.
Однак тугі корсети дійсно шкодили здоровʼю жінок. Кадр з фільму Пірати Карибського моря: Прокляття Чорної перлини наочно це показує: Елізабет Свонн втрачає свідомість через брак повітря, яке перекриває корсет.
Згодом трапляється ще цікавий діалог, де Елізабет запитує: “Любиш біль? Поносив би корсет”.
Французька королева мод Катерина Медічі запровадила новий стандарт обхвату талії — всього 33 см. Жінки, намагаючись досягти такого результату, стягували талію до 20 см у напівоберті й тим самим калічити себе.
Вузький корсет здавлював печінку, зміщував шлунок, стискав нирки та живіт, порушував правильний кровообіг і завдавав шкоди всьому організму в цілому, у дам виникали проблеми з харчуванням та відтворювальною функцією.
Через це чимало жінок просто помирали.
З розвитком медицини стали активніше говорити про шкоду носіння корсета. Лікарі били на сполох про те, як деформувалися внутрішні органи та хребет жінок.
Інʼєкції краси минулого
До якогось моменту мені здавалося, що інʼєкції краси є наслідком сучасної косметологічної сфери й популярності вони набули лише зараз.
Та під час пошуку інформації для цього матеріалу я наштовхнулася на історію герцогині Мальборо, Гледіс Мері Спенсер-Черчилль (дівоче прізвище Дікон).
Свого часу її називали найкрасивішою жінкою у світі, уродженку Парижу американського походження такою описував письменник Марсель Пруст.
Попри те, що красу дівчини змальовували на картинах та описували у поезіях, їй не подобалася впадина між лобом та носом. Тож Гледіс зважилася на операцію, яка, зрештою, назавжди змінила її життя.
Їй зробили інʼєкцію з парафіну, яка мала заповнити впадину під шкірою.
Однак результат не приніс бажаного ефекту: застигнувши, парафін сформував тверду кульку, яка вільно мігрувала під шкірою — спочатку на щоки, а потім у підборіддя.
Отрути та радіація у косметиці
Вперше згадки про косметику датуються ще ІІІ-ІІ тисячоліттям до н. е. У прадавні часи косметику використовували не зовсім так, як зараз звикли ми. Лице обмащували фарбами для обрядів, аби відлякати ворога або задобрити богів.
Батьківщиною косметики вважають Схід, а розвиток косметики відбувся у Єгипті. На давніх папірусах Еберса вдалося знайти технології, як зараз би їх назвали, парфумерно-косметичних продуктів для догляду за шкірою та волоссям.
Залежно від культури, різнилися й акценти. На сайті викладачки спецдисциплін Руслани Іськович йдеться, зокрема, таке: у Китаї, Індії, Персії, Єгипті виробляли та використовували ароматичні олії та есенції, мазі, рослинні фарби для волосся, засоби декоративної косметики.
Жінки на Близькому Сході використовували хну для фарбування волосся та нігтів. У Єгипті за допомогою жиру та червоного фарбника підводили губи.
Також вдавалися до підведення очей вуглекислою міддю, речовинами з ртуттю та свинцем.
Тоді про негативний вплив таких речовин на здоровʼя ще не було нічого відомо.
Згодом небезпечні тренди породили еталони краси Середньовіччя. Ознакою аристократичності у Європі була бліда шкіра, тож жінки вдавалися до небезпечних методів відбілення шкіри й наносили небезпечні сполуки, які надавали модного хворобливого вигляду.
Такого ефекту досягали, зокрема, через використання білої свинцевої фарби, пудри з мишʼяком тощо.
Окрім цього, у косметиці також використовували хлористий торій і бромистий радій, який начеб-то мав лікувати від висипань та почервонінь.
Рентгенівська епіляція
Тренд на гладку шкіру без волосся серед жінок зʼявився давно. Свого часу існував небезпечний метод видалення волосся шляхом рентгенівського опромінення шкіри жінки.
Відкриття рентгенівського випромінювання у 1895 році сколихнуло наукове співтовариство, але ніхто не міг передбачити, що це вплине на нову індустрію краси.
Після відкриття, що рентген може призвести до випадіння волосся, цей побічний ефект швидко перетворили на розвʼязання проблеми — маркетинг спрацював швидше, ніж медицина.
Нині ця ідея жахає, однак тоді рентгенівська епіляція була надзвичайно популярною, і жінки ринули в салони та кабінети лікарів з проханням позбутися від зайвого волосся на тілі.
Офіційно такий метод епіляції заборонили у 1946 році, однак дехто не відмовлявся від небезпечної процедури. Ще за рік зʼявилися перші дослідження негативного впливу рентгенівського опромінення на здоровʼя людини.
У журналі Американської медичної асоціації йшлося про ракові захворювання, викликані променевою терапією.
Видалення ластовиння
Раніше жінки прагнули будь-що позбутися ластовиння, адже цінувався рівний тон шкіри. Свого часу для цього використовували діоксид вуглецю.
Кільця на шиї
Народ Падаунг, який проживає в М’янмі, на північному заході штату Кая, на півночі штату Карен і на південному заході штату Шан, а також у Таїланді, відомий дивною традицією заковувати шиї своїх жінок у кільця.
У відкритих джерелах йдеться, що з приблизно пʼяти років дівчаткам одягають на шию мідні кільця-спіралі. Кількість обертів збільшується з часом, довічно деформуючи шию.
Коли жінка досягає дорослого віку, кількість обертів спіралі на її шиї може сягати кількох десятків, а вага — до пʼяти кілограмів.
Згідно з рентгенівськими знімками, кільця не видовжують шию, а фактично деформують плечову зону, плечовий пояс поступово опускається під вагою кілець, оскільки він кріпиться до скелета за допомогою лише одного суглоба.
Через такі зміни жінки не можуть повертати голову.
Солярії та тренд за засмагу
Від хворобливої блідості до засмаглої шкіри — новий тренд також ніс загрозу жіночому здоровʼю. Зокрема, як зазначає українське МОЗ, солярії можуть призвести до раку шкіри, катаракти, раку очей.
Натомість зараз, попри сильний тиск трендів та технологій, українки все частіше відмовляються від штучного змінення своєї зовнішності. Про новий тренд на натуральність, читай у матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.