Серцево-легенева реанімація: все, що потрібно знати та вміти робити в екстреному випадку

Вікторія Мельник журналістка сайту
серцево легенева реанімація

У неспокійні воєнні часи усім українцям варто опанувати принаймні базові навички з надання першої невідкладної допомоги. Адже часто саме дотримання правил та виконання кількох базових рухів рятує життя людей.

До комплексу таких вправ входить й серцево-легенева реанімація (СЛР). Що це таке, як її правильно виконувати та чого ні в якому разі не можна робити, розповіло видання Бережи себе. Ми переповідаємо найголовніше далі, аби ти знав/(-ла) як діяти у критичній ситуації.

Що таке серцево-легенева реанімація

Серцево-легенева реанімація — комплекс дій невідкладної медичної допомоги, що містить непрямий масаж серця та штучну вентиляцію легень.

СЛР виконують для того, щоб серце постраждалої людини стискалося між хребтом та грудною клітиною, що своєю чергою даватиме можливість крові циркулювати та наповнюватися киснем.

Проводити СЛР потрібно у випадку, коли людина втратила свідомість та перестала дихати самостійно.

Причиною такого стану найчастіше є серцевий напад, та затягувати із наданням допомоги не можна, адже з кожною хвилиною без кисню, у мозку починаються руйнівні процеси.

Як надати серцево-легеневу реанімацію

Якщо ти можеш надати домедичну допомогу — не залишай постраждалу людину, надай допомогу до приїзду бригади медиків.

Перш за все, оціни стан постраждалої людини. Переконайся, що вона непритомна, поклади постраждалого на спину та відкрий рот, щоб упевнитися, що в ротовій порожнині відсутні сторонні предмети. Спробуй відчути пульс.

Закинь голову людини назад, натиснувши долонею на лоб, а пальцями іншої руки підніми підборіддя — так ти випрямиш трахею та підіймеш язик.

У такому положенні ти можеш оцінити стан людини та її дихання: якщо людина за десять секунд здійснює менше, ніж два видихи, варто починати реанімацію.

  1. Оціни кількість шарів одягу на постраждалій людині: якщо тобі щось перешкоджає надавати допомогу, ти можеш зняти цей одяг.
  2. Звернися до людей навколо, аби хтось викликав швидку допомогу та знайшов автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД), якщо такий є (подібні є, до прикладу, на станціях столичної підземки).
  3. Якщо людей навколо немає, телефонуй до швидкої та на гучномовці продовжуй надавати домедичну реанімацію.
  4. Поклади основу долоні в центр грудної клітини, над нею поклади основу другої долоні так, щоб сформувати замок з рук. Стеж, щоб твої руки були прямими та розташовувалися вертикально до лежачої людини.
  5. У такому положенні здійснюй ритмічні натискання на глибину пʼять-шість см із темпом 100-120 компресій протягом однієї хвилини. Після кожної компресії грудна клітка має звільнятися від тиску — не спирайся на неї!

Якщо у тебе є відповідні навички, кожних 30 компресій потрібно чергувати зі штучною вентиляцією легень: рот у рот, якщо ти знаєш людину або є з нею родичами, через захисний клапан, аби уникнути зараження, чи використовуючи спеціальні маски або мішки АМБУ.

Дотримуйся співвідношення 30 натискань на грудну клітку на два штучних вдихи, які варто виконати не більше, ніж протягом десяти секунд. Ефективний вдих має підіймати грудну клітку.

Продовжувати СЛР потрібно до приїзду бригади медиків.

Чого не можна робити при СЛР

  1. Переривати реанімацію без вагомої причини (небезпека для рятівника чи усіх людей навколо).
  2. Здійснювати реанімацію на мʼякій поверхні.
  3. Продовжувати СЛР за наявності не під’єднаного АЗД (пам’ятай, АЗД — у пріоритеті).
  4. Переривати компресії більше, ніж на десять секунд.

На жаль, під час війни в Україні варто знати і як надавати першу домедичну допомогу пораненому. Базові поради та рекомендації можеш знайти в нашому іншому матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.