Дзвінки, шок та сльози. Рідні наших захисників відверто про перші розмови й стан героїв після полону

Оксана Михайлова
Ольга Чайко Журналістка програми Факти ICTV
Христина Гавриш Журналістка програми Факти ICTV

Кадри, на які неможливо дивитися без сліз. Українські герої повертаються додому. Втомлені, покалічені, але незламні. Через катування, які вони пережили в російському полоні, багатьом навіть важко рухатися. А близькі досі не можуть повірити, що обмін таки стався.

Рідні полонених, яких вдалось звільнити, лише тепер потроху починають спілкуватися із пресою. Історія кожного героя сповнена трагізму. Це і катування, і приниження водночас, і велике щастя від повернення додому.

Нині із більшістю працюють лікарі, хтось поїхав додому з бажанням якнайшвидше повертатися на передову. Командири азовців поки лишатимуться в Туреччині.

Серед звільнених є і Богдан Кротевич на псевдо Тавр, перший заступник командира полку Азов. Сестра Сандра обійняла його ще в Чернігівській області, хоча не уявляла, що він там буде.

Звісно, що я не знала і не очікувала. По-перше, це командири, їх просто так не звільняють.

Приїхали заздалегідь. Чотирнадцять годин прочекали на місці зустрічі, хоча все було дуже утаємничене. Каже, фізичне здоров’я брата задовільне, але морально пригнічений, оскільки ще багато бійців лишається у ворожому полоні.

Ілля Самойленко, який воює ще з 2015 року, теж удома. Усі чотири місяці він провів в одиночній камері в Москві. Мама його ще не бачила, бо у відрядженні, але вже не раз говорила телефоном. Розповідає про перший за весь цей довгий час дзвінок від сина.

Коли я взяла трубку та почула там: “Мама Алла, говоріть зі своїм Іллею”. Тут я почала втрачатися тонус в ногах, ледь не впала, але почувши його, зрозуміла, що він в порядку.

Азовець Олексій Стребков теж уже в Україні. Він на передовій з 2014 року. На Азовсталі був разом із дружиною Наталею. Її вбили російські ракети у квітні. Донька Олексія, Ірина Шматко, не вірить, що нарешті зможе обійняти батька і разом оплакати втрату мами.

У мене мурахи по тілі, це були настільки довгі дві-три секунди, поки він брав слухавку. Сказав: “Доню, не реви, я у безпеці! Все добре!”

Про полон Олексій нічого не розповідає. Лише сказав, що схуд на 25 кілограмів. Нині лікується. Тому донька вже готується відгодовувати тата та готувати йому найсмачніший у світі борщ.

Михайлові Діанову іще доведеться довго лікувати руку. За словами журналістки Віолети Киртоки, яка встигла поговорити із ним телефоном, у його руці не вистачає чотирьох сантиметрів кістки. Не менша і шкода моральна.

Сестра Діми, або більш відомого Ореста Козацького з Азову, розповіла, що її брат — такий самий. Навіть зберіг свою дитячу безпосередність. Однак перебування в Оленівці та Донецьку далися взнаки.

Проте всім тим, кого катувала РФ, настільки важко, що самі вони хотіли б про все це забути. Не поспішають звільнені військові ділитись деталями, також побоюючись нашкодити тим, хто лишився у полоні.


Поділились переживаннями та враженнями від розмови з найріднішими захисниками і родини командирів з Азовсталі. Читай, що розповіла мама Святослава Паламара “Калини” про стан сина після полону.

А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!

Категорії: Відео Люди