Отруєння у серці Карпат? Чому туристам стає зле та як не зіпсувати собі відпочинок у Буковелі

Вікторія Мельник журналістка сайту
Буковель

Зимова казка нині прийшла до українських Карпат. Відпочинок посеред гір взимку повинен бути справжнім перезавантаженням для українців, які через повномасштабне вторгнення РФ та велику війну поки що не можуть поїхати до східних чи південних областей, або сімʼєю виїхати до інших країн на море.

Одним із найпопулярніших курортів у серці Карпат є Буковель, де розваги знайдуться не лише для лижників та лижниць, а й тих, хто любить пасивний відпочинок та гірські прогулянки.

Однак неочікувано твій ретрит від рутинного життя може перервати отруєння просто в серці Карпат. І вберегтися від цього може бути важче, аніж здається на перший погляд. Бо коли справа стосується якості води на всьому курорті — не пити та не їсти не вдасться.

Ми хочемо наголосити, що ні в якому разі не закликаємо не їздити до Буковелю, однак просимо звернути увагу на наш досвід та уважно ставитися до свого самопочуття на відпочинку.

Два місяці тому редакція Вікна-новини й на власному досвіді відчула всі прояви відпочинку поблизу Буковелю: бо окрім сувенірів та гарних фото, з відпочинку повернулися з дивними симптомами, що схожі на отруєння. Спершу ніхто не звернув уваги на це, бо у кожної журналістки та редакторки відчуття змінювалися у різні дні.

У перший же день біль у шлунку та нудоту відчула головна редакторка сайту Вікон Валерія Маліцька. Згодом до симптомів додалася температура, головний біль, блювота. Більшість журналісток та редакторок помітили нудоту та зниження апетиту, проблеми із походом до вбиральні вже на другий та третій дні.

У когось також зʼявилася блювота, а дехто помітив погіршення самопочуття уже після повернення додому, через три-чотири дні після поїздки до Карпат.

Не знайшовши пояснення, редакція схилялася до думки про отруєння, але в той момент ми ще не розглядали місцеву воду як джерело проблеми.

До того ж навчені життєвим досвідом, ніхто не вживав її у сирому чи навіть кипʼяченому вигляді: користувалися бутельованою водою. Місцеву воду використовували виключно у гігієнічних цілях, в душі та для чищення зубів.

Однак ми їли у закладах харчування Буковелю.

Вдруге ситуація повторилася вже нещодавно, на жаль, з головною редакторкою сайту. Симптоми були тими ж, тому сумнівів не залишилося: із водою на курорті щось не те. І дійсно: у соціальних мережах та на форумах чимало користувачів скаржилися на схожі ситуації під час відпочинку в Буковелі.

— Це вдруге у житті в мене так сильно болів шлунок, бували такі спазми, що мене аж скручувало. Потім підвищилась температура, зʼявився головний біль, — ділиться Валерія Маліцька. — Все було так, як і першого разу.

Ми вирішили розповісти тобі, як не “підчепити” отруєння у серці Карпат та не зіпсувати свою відпустку. Також редакція Вікна-новини поспілкувалася з інфекціоністкою Діаною Власовою, яка розповіла, як діяти під час таких симптомів.

Вода в Буковелі: що з нею не так

Проблеми з якістю води почалися в Буковелі практично від запуску курорту. Особливо ситуація погіршується восени та навесні, коли буває відлига.

Ймовірно, все через забудову курорту та ближніх приватних садиб: тут, як і в більшості карпатських сіл, немає централізованої каналізації. Тож власники садиб самостійно будували індивідуальні септики, відходи з яких йдуть в ґрунт.

Часто брудну воду та нечистоти зливають у ті ж ріки, з яких потім беруть воду для користування.

Враховуючи таку систему будівництв, а також ціни на них — не важко здогадатися, що технології будівництва дотримувалися не завжди. Ба більше: нині Буковель ще активніше розбудовують, нові будинки зʼявляються з шаленими темпами.

Врятувати ситуацію може буріння власних свердловин — чим вони глибші, тим чистіша вода. Однак і тут все впирається у ціну. Коли хочеться заощадити — коло замикається.

У травні 2023 року очільники міста Івано-Франківськ різних каденцій Віктор Анушкевичус та Богдан Борович під час ефіру радіо Позиція Галичини висловили занепокоєння станом річки Бистриця Надвірянська через плани розширення Буковелю.

За багато років Буковель не зміг розвʼязати проблему зі стічними водами. Якщо курорт розшириться до Бистриці Надвірянської, то проблеми з водою зʼявляться і в Івано-Франківську. На сполох бʼють й екоактивісти.

Інфекціоністка Діана Власова каже: такі симптоми можуть вказувати не тільки на харчове отруєння, але й на вірусне захворювання, зокрема ротавірус або ентеровірус.

— Зазвичай “на око” відрізнити бактеріальне захворювання від вірусного важко, тому для діагностики використовують аналізи крові та мазки. Через несприятливі умови для водозабезпечення, у воду може потрапити будь-який вірус, бактерія чи найпростіші ротавірус та лямблії, що передаються фекально-оральним шляхом.

Також ми маємо бути насторожі стосовно спалаху гепатиту A, який також передається з водою. Заразитися можна навіть при чищенні зубів забрудненою водою.

За словами лікарки, симптоми, з якими стикнулася редакція сайту, найбільш схожі на ротавірусну інфекцію, тому варто знати, як від неї вберегтися.

Як убезпечитися від отруєння в Буковелі

Туристи, що вже мали подібний досвід, радять не вживати тамтешню воду та не куштувати їжу, що приготована на ній. Особливо це стосується фудкортів. Краще купувати їжу у заводських пакуваннях, а чай та каву робити самостійно з бутельованої води.

Також під час бронювання номера у готелі чи будинку уточни у власників, яка там ситуація з водою.

Звісно, можна знезаразити воду самостійно, однак не завжди така можливість є. Тож інфекціоністка Діана Власова радить дотримуватися кількох превентивних заходів, щоб убезпечити себе від отруєння на відпочинку у горах.

— Для того, аби уберегтися від інфекційних хвороб, що передаються з водою, варто дотримуватися простих правил:

  • не вживай сиру воду з невідомих джерел, навіть для чищення зубів використовуй бутельовану або прокипʼячену (не менше десяти хвилин) воду;
  • в ендемічних районах (де виявляються такі симптоми), варто обмежувати вживання сирої їжі, що могла піддаватися впливу забрудненої води;
  • якщо поряд з тобою є хворі люди, то обов’язково одягай маску при контакті.

У дітей кишкові інфекції протікають важче, адже їхній організм швидко зневоднюється. Для захисту від ротавірусу є вакцина Ротарикс. Вона доступна у більшості приватних клінік, але не входить до календаря щеплень.

Від гепатиту A існує вакцина як для дітей, так і для дорослих — Хаврикс (або ж Твінрикс — від гепатиту A та В), — пояснює інфекціоністка.

Отруєння водою: що робити

Якщо ти відчуваєш появу перших симптомів, варто одразу звернутися до лікаря, аби якнайшвидше почати лікування.

Якщо ж такої змоги немає, тоді варто виконати кілька кроків, що полегшать твій стан та допоможуть прийти до норми. Разом з тим, обовʼязково звернись до лікаря вдома, навіть якщо симптоми вже зникли!

— Якщо з’являються такі симптоми як: загальна слабість, нудота, блювання, розріджені випорожнення, біль та здуття в животі, — варто знати, як надати собі чи дитині допомогу. Перше — це регідратація, тобто достатнє вживання рідини — не менше двох чи двох з половиною літрів на добу для середньої людини.

Важливо пам’ятати, що з блюванням та випорожненнями виходить не тільки вода, а й електроліти, тому краще використовувати ОРС (оральні регідратаційні суміші), наприклад Регідрон або Регісол. При вираженій нудоті можна вживати протиблювотні засоби, — каже Діана Власова.

Також інфекціоністка наголошує: у жодному разі під час отруєння чи кишкової інфекції не використовуй Лоперамід, адже це може призвести до атонії кишківника — зупинки його роботи. Краще вживай препарати на основі діосмектиду — всім відому Смекту.

У дітей часто може підвищуватися ацетон — тому варто слідкувати за їхнім станом. При підвищенні температури можна брати звичайні жарознижувальні.

— Важливою частиною лікування є дотримання дієти — виключення жирної, гострої та смаженої їжі, а також свіжих овочів та фруктів, адже вони сприяють пришвидшенню моторики.

Антибіотики не доцільно застосовувати, якщо не доведена саме бактеріальна інфекція. Це визначається по загальному аналізу крові та мазку. Противірусні препарати також не застосовуй: організм сам впорається з інфекцією, просто допоможи йому, — висновує лікарка.

Ми ж радимо тобі дбати про своє здоровʼя та знаходити час на відпочинок навіть у складні часи. Як організувати собі відпустку під час війни — читай в нашому іншому матеріалі.

Головне фото: журналістка сайту Анастасія Грубрина

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.