Шлях України до НАТО є одним із найдовших серед країн, що коли-небудь претендували на членство в Північно-Атлантичному Союзі. Саміт НАТО 2024 року тривав з 9 по 11 липня, Україна мала деякі сподівання щодо результатів зустрічі.
На жаль, цього року — знову без запрошення до блоку, однак зустріч країн-партнерів України у форматі Вашингтонського саміту НАТО подарувала чимало гарних новин для нас. Зокрема, партнери підписали історичний та важливий договір на підтримку України.
Що відомо про договір та які результати саміту НАТО 2024 — розібрали далі у матеріалі.
Країни-партнери, які раніше уклали безпекові угоди з Україною, на Вашингтонському саміті НАТО підписали новий договір — Український безпековий компакт. Подія є знаковою, адже компакт стане мостом України до членства у блоці — так зазначив президент США Джо Байден.
Після засідання Ради Україна-НАТО, на якому зібралися лідери усіх 32 країн-членів блоку, очільник США сказав, що договір є наступним кроком підтримки.
— Два дні тому я оголосив історичне надання Україні систем ППО на захист від російських ракет. Зараз робимо наступний крок історичної підтримки — Український безпековий компакт.
Ми будуємо міст для України до НАТО, це шлях до майбутнього членства. Компакт — усередині цього мосту, — сказав президент США Джо Байден.
Відомо, що нова безпекова угода виконує обіцянку, яку лідери дали у Вільнюсі 2023 року щодо довгострокових двосторонніх угод безпеки з Україною.
Байден також додав, що зараз всі обʼєднані на захист вільного світу й закликав інших доєднуватися до підтримки України.
— Росія не виграє у цій війні. Україні переможе. І ми разом з ними на шляху до цього, — наголосив очільник США.
Відомо, що США та інші країни також повідомили про надання пакетів допомоги для України після саміту.
Відомо, що Український безпековий компакт має на меті зобовʼязати країни-партнерів та членів НАТО підтримувати Україну аж до моменту вступу до блоку — про це йдеться на офіційному сайті Європейського Союзу.
Зокрема, йдеться про надання військової допомоги для боротьби з агресором, економічної підтримки та забезпечування навчаннями.
Також угода передбачає:
Відомо, що домовленості можуть підписувати всі країни, які мають таке бажання, тож, ймовірно, список країн-підписантів збільшуватиметься.
На цей момент відомо, що Український безпековий компакт підписали лідери США, Бельгії, Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Італії, Японії, Латвії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Іспанії, Швеції та Великої Британії, а також лідери Євросоюзу та президент України.
Також відомо, що НАТО виділить кошти на підтримку українських захисниць у ЗСУ: читай, яку суму та на що спрямують кошти.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.