Сигнал повітряної тривоги дев’ятий місяць не дає нам спокою, виснажує і злить. Усі наші реакції на небезпеку є природними. Психолог розповів, як вберегти психіку під час повітряних тривог і війни.
Як вберегти психіку під час повітряних тривог
Найголовніше — зберегти свою психіку, адже після перемоги ми маємо лишитися здоровими і фізично, і ментально. Психолог Спартак Суббота розповів Liga.Life, як вберегти психіку від емоцій, які ми відчуваємо.
За час війни українці, певно, встигли відчути найширший спектр емоцій: страх, лють, апатія, виснаження, безсоння тощо. Проте так мозок максимально захищає наше ментальне здоров’я від того, що відбувається навколо.
Щоб вберегти психіку, потрібно розпізнавати і взаємодіяти з емоціями.
- Не зневажай свої почуття. Навіть неприємні. Чітко усвідом їх.
- Якщо відчуваєш, що тривога посилюється, займи себе рутиною в укритті. Видаляй непотрібні фото в телефоні, плануй робочі моменти тощо.
Під час тривоги мозок максимально активізується і готовий швидко реагувати на небезпеку. Тому потрібно направити адреналін, норадреналін і кортизол, який виділяє організм, у правильне русло.
Щоб адаптуватися та не перейти в стадію виснаження, організму потрібні сили. І тут ми можемо самостійно собі допомогти, — запевняє Спартак Суббота.
Під адаптацією психолог має на увазі:
- Здорове харчування. Повноцінний сніданок, наприклад, знижує рівень кортизолу (гормону стресу).
- Режим відпочинку. За годину до сну відкладай гаджети, так буде простіше заснути.
- Турбота про себе. Спілкуйся з близькими, займайся спортом, доглядай за собою, дивись фільми. Такі прості речі допоможуть відновитися.
- Дозованість інформації. Нескінченне гортання стрічки новин ще більше посилює тривогу. Читай перевірені джерела.
Пам’ятай: ти сильніший(-а), ніж думаєш. Але у випадку, якщо тебе турбують проблеми зі сном, постійна втома, апатія, звернись до спеціаліста. Так ти вбережеш себе від ПТСР.
Раніше ми розповідали, чому психосоматика — це міф.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!