Як видобувають корисні копалини й чому це впливає на економіку країни. День працівників нафтогазової промисловості

Вікторія Мельник журналістка сайту
День працівника нафтогазової промисловості

Pexels

Традиційно в другу неділю вересня в Україні відзначають День працівників газової, нафтової та нафтопереробної промисловості. Цьогоріч свято припадає на 8 вересня. 

Нафта та газ завжди були перлиною України, про яку мало хто здогадувався, а ще менше — дбали про розвиток галузі на природних продуктах. Попри це, в України є найбільші розвідані запаси нафти на всю Європу.

В День працівників цієї галузі поговоримо про те, як, де та навіщо видобувають нафту та газ в Україні, а також про вплив нафтогазової галузі на економіку держави.

Де в Україні видобувають нафту і газ

Наші запаси зосереджені в чотирьох нафтогазоносних провінціях — вони складаються з 11 областей і 35 нафтогазоносних перспективних регіонів. Головними регіонами видобутку нафти та газу є:

  • Дніпровсько-Донецька западина і північно-західна частина Донбасу, також відомий як Східний;
  • Волинсько-Подільський, де також входить Прикарпаття, Карпати та Закарпаття — Західний;
  • Причорноморський, відомий як Південний.

Зазвичай, газ і нафту добувають паралельно.

Початок видобутку нафтопродукту в Україні бере ще з 18 століття. На початку видобування “чорного золота” нафта лежала неглибоко, тож люди викопували його легко. 

Перший видобуток “скельної олії”, як в ті часи називали нафту, почався у 1771 році в Коломийському районі Івано-Франківщини. А найбільший нафтопромисел у Європі на стику 19 та 20 століть був у Бориславі — 1820 року там розпочався видобуток нафти.

Ще в 19 столітті Львів здобув перший у світі патент на виробництво з нафти керосину. А у 20-тих роках 20 століття відкрили найбільше в Європі газове родовище в Тернополі — воно знане як Дашавське.

Поклади нафти в Україні є не надто великі, а от газу в нас — завжди було вдосталь.

Довгі роки український газ горів у конфорках сусідніх країн. До речі, навіть у Росії: у 20 столітті Україна видобувала рівно вдвічі більше газу, аніж РФ.

Як видобувають нафту в Україні

Нещодавно Україна знову поновлювала пошуки нафти у Чорному морі. Це свідчить про те, що під водою досі можуть бути чималі її поклади. 

Нафту видобувають трьома способами:

  • фонтанним — нафта самостійно фонтанує зі свердловини;
  • компресорним — стиснений газ чи повітря виштовхує нафту нагору;
  • глибоконасосним — це найпоширеніший метод видобутку нафти з допомогою занурення насосів у свердловину та викачування нафти.

В Україні використовують останній метод — глибоконасосне видобування нафти. 

У нас є три найбільші нафтопереробні заводи: Кременчуцький, Лисичанський та Одеський. Перед початком війни Росії проти України Лисичанський нафтопереробний завод був куплений Роснєфтю, як наслідок — під’єднаний до Російської нафтової галузі. 

Кременчуцький нафтопереробний завод є найбільшим осередком з виробництва нафтопродукції України. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну завод неодноразово обстрілювався російськими військовими. Росіяни знищили інфраструктуру заводу на початку квітня цього року.

Херсонський нафтопереробний завод — третій за потужністю український нафтопереробний завод. Щорічно він може переробляти 7,1 млн тонн нафти.

Одеський нафтопереробний завод — четвертий за потужністю український нафтопереробний завод і стратегічно важливий об’єкт для економіки держави. Знаходиться в Суворовському районі міста Одеса.

Нафтопродукти в основному слугують сировиною для палива. Але багато речей, які оточують нас в житті — також є продуктами нафтопереробки. 

Як видобувають газ в Україні

Насправді газ дуже важко видобувати: він розташовується не рівним пластом, а різною кількістю на різних глибинах. Однак за даними геологів, надра нашої землі можуть містити близько 1,3 трлн куб м газу при річній потребі 32 млрд куб м.

Найбільші запаси блакитного палива зосереджені в районі Дніпровсько-Донецької западини та на території Харківської та Полтавської областей.

Аби підняти газ нагору, фахівці різних спеціальностей проводять багато досліджень за допомогою комп’ютерів та датчиків, аби впевнитися у наявності газу та зрозуміти, на якій він глибині. 

Буріння газової свердловини є коштовним та непростим: одна свердловина може обійтися у $5-12 мільйонів. До того ж не всі вибурені свердловини в результаті виявляються наповнені газом.

Газ доходить до населення через видобування, зберігання та транспортування. 

Як нафто- та газовидобування впливає на економіку країни

Нафтогазова сфера неабияк впливає на економічну ситуацію в країні. Та й на наше життя також: під час паливної кризи перших місяців війни громадянам України довелося не солодко.

  • Ціни на нафту та газ значно впливають на інші ціни, представлені на ринку, тож суспільство стикається зі значним подорожчанням навіть харчів.
  • Кожна видобувна галузь країни складає частину її ВВП.
  • Робочі місця та зайнятість громадян.
  • Видобуток продуктів нафти та газу робить державу енергонезалежною.
  • Звичайно, це велика економія коштів: чим більше країна виробляє, тим менше буде купувати.
  • Якщо ж країна залежна від газового та нафтового монополіста — останній легко може шантажувати ціною на ці продукти.

Саме зараз країна-терорист Росія шантажує весь світ своїми “бензоколонками”. Та чи допоможе це Путіну та його громадянам? На які жертви йде Європа, аби не купувати російський газ, читай у матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Відео Світ