Чоловіки призовного віку не зможуть отримати паспорти за межами України — таку постанову ухвалив Кабмін. Причиною стала несправедливість, яка зʼявилася внаслідок корупційних схем: деякі чоловіки призовного віку змогли покинути країну незаконним шляхом.
Водночас в Україні внутрішній градус напруги зростає: на це впливає і ситуація на фронті, і несправедливість, яку штучно створили за допомогою корупційних схем, на додачу — російські ІПСО, які “прославляють ухилянтів”.
Ми зібрали усі заяви та пояснення, які стосуються скасування надання консульських послуг за кордоном українським чоловікам призовного віку. Як на це відреагували уряди країн-партнерів та які є винятки — читай далі.
Українські консульства повідомили про припинення надання послуг чоловікам призовного віку, які покинули Україну та перебувають за кордоном. Про це, зокрема, українське консульство у Польщі повідомляло виданню Суспільне.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив: припинення надання консульських послуг чоловікам українцям віком від 18 до 60 років продиктоване бажанням відновити справедливість. Він зазначив, що поки не зрозуміло, скільки саме українських чоловіків повернуться додому на тлі таких подій.
Але в будь-якому разі для тих, хто за кордоном, неприйнятно сидіти в ресторанах, поки інші вмирають, — наголосив голова українського МЗС.
Він також наголосив, що нині пріоритетом є питання виживання нації, а ті громадяни, які вважають, що їх це не стосується — не є пріоритетним завданням для уряду України.
Водночас чоловіки призовного віку не зможуть отримати паспорти України за кордоном, їм також заборонено пересилати документи з України — постанова стосується документів, що оформлюються Державною міграційною службою за заявами, отриманими ДП Документ — про це заявили у поясненні МЗС.
— Консульські послуги МЗС надаються громадянам України в закордонних дипломатичних установах, а саме у посольствах, генеральних консульствах і консульствах України. ДП Документ не є частиною системи МЗС, дипломатичної чи консульської служби.
Це окреме державне підприємство, що входить до сфери управління Державної міграційної служби України, — пояснили там.
Однак є винятки. Про них — далі.
Документи продовжать видавати таким категоріям українців за кордоном:
Таке гучне рішення одразу викликало реакцію у країн-партнерів України. Зокрема, на постанову відреагували в уряді Польщі, на тему вже висловилися у Німеччині та ЄС.
Агентство PAP заявило, що міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш не виключає можливості відправлення в Україну тих чоловіків призовного віку, яким не буде продовжено право перебування у країні.
Зокрема, він заявив про підтримку такого рішення, адже розуміє, що українські лави ЗСУ потребують підкріплення.
Я не здивований, що українська влада робить усе, щоб залучити своїх громадян на фронт. У цих громадян є обов’язки перед державою, — наголосив Косіняк-Камиш.
Він також додав, що чимало поляків обурені тим, що військовозобовʼязані українські чоловіки проводять час у польських ресторанах та клубах.
У Федеративній Республіці Німеччина не коментували саме рішення Києва про постанову. Натомість у МЗС Німеччини запевнили, що це рішення не вплине на статус біженців у ФРН. Про це заявив офіційний представник МВС ФРН Максиміліан Калль.
— Я впевнений у тому, що це не вплине на статус біженців з України, які потребують захисту, незалежно від того, чи йдеться про жінок, яких серед таких біженців переважна більшість, або чоловіків, — наголосив — Максиміліан Калль.
Це суверенне рішення України, яке я не можу коментувати від імені МЗС ФРН, — заявив представник цього відомства Крістіан Ваґнер.
У Єврокомісії зазначили, що не коментуватимуть рішення українського уряду, однак його взяли до уваги. Про це розповіла речниця Єврокомісії з внутрішніх справ, міграції та внутрішньої безпеки Аніта Хіппе у коментарі Радіо Свобода.
— Ми беремо це оголошення до відома. У мене немає конкретних коментарів, коли йдеться про Директиву про тимчасовий захист (документ регулює перебування переселенців з України на території ЄС — ред.). Ми не розрізняємо статі, а також призовний статус. Це все, що маю сказати зі свого боку, — зазначила вона.
Єдине, що ми можемо зробити, — це пояснити, яка ситуація з цими особами, які перебувають на території Європи. Це те, що ми можемо зробити, — підсумував представник Єврокомісії Ерік Мамер.
Президент України Володимир Зеленський вже підписав закон про мобілізацію: всі подробиці можеш дізнатися за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.