Ріпак — це одна із культур, велику кількість якої Україна виробляє та експортує в інші держави. Але попри розповсюдженість ріпаку на наших полях, українці не поспішають додавати ріпакову олію у свій продуктовий кошик. Та, може, ми дарма ігноруємо її й, можливо, олія з цієї рослини краща, ніж звична нам соняшникова?
Розповідаємо, що таке ріпакова олія, про користь і шкоду цього продукту, і в чому різниця рафінованої та нерафінованої олії.
Дослідження Комплексний огляд корисних для здоров’я компонентів ріпакової олії, проведене у Китаї, свідчить, що ріпакова олія має великий вміст токоферолів — вітамінів групи Е. Ці речовини можуть знизити ризик дегенеративних захворювань, які вражають нервову систему та м’язи.
Крім того, вітамін Е дуже корисний для здоров’я очей та шкіри.
Токофероли можуть запобігти атеросклерозу та пов’язаним із ним серцево-судинним захворюванням. Ріпакову олію радять для вживання пацієнтам із захворюванням Альцгеймера.
Також олія багата на кверцетин, який має низку переваг для здоров’я, наприклад, зменшує запалення, коагуляцію, гіперглікемію та гіпертонію. А речовина сквален в ріпаковій олії захищають печінку від різних дисфункцій.
В олії низький вміст насичених жирів і вона має перевагу серед інших видів олії, в яких підвищена концентрація цих елементів.
Для кращого врожаю виробники ріпаку часто генетично модифікують рослину. А під час очищення вже готової олії додають хімічний розчинник гексан, який видаляє багато вільних жирних кислот та знижує вміст вітаміну Е.
Олію можна додатково очистити, щоб прибрати бруд або різкий запах, а також покращити колір. Існує два типи очищення — рафінація та холодний віджим.
При холодному віджимі техніка витягує олію з насіння механічно й без штучного нагрівання. Потім рідина проходить декілька етапів фільтрації, з яких виходить ріпакова олія холодного віджиму або першого віджиму.
Рафінація або гарячий віджим — це хімічний процес гарячого пресування, під час якого насіння нагрівають, щоб забезпечити легше витікання олії. Гвинтові преси подрібнюють насіння, а потім, щоб відокремити цінну олію від інших рідин у рослині, додається спеціальний розчинник.
На наступному етапі ще сиру ріпакову олію очищують, тобто рафінують. Під час цього процесу випаровуються шкідливі залишки й пестициди. Водночас зменшується кількість поживних речовин.
Нерафінована ріпакова олія — це олія в її оригінальному стані. Вона не проходить різних етапів чистки і її можна вживати одразу після віджиму з насіння.
Рафінована ріпакова олія може витримувати температуру до 230 °C, і лише потім досягає температури кипіння. В той час, як нерафінована ріпакова олія починає горіти за температури 107 °C.
Загалом нерафінована ріпакова олія містить більшу кількість поживних речовин, однак вона має менший строк придатності. Але концентрація жирів омега-3 та омега-6 зберігається приблизно однаковою як в рафінованій, так і в нерафінованій.
Хоч ми й звикли до соняшникової олії, але ріпакова теж варта твоєї уваги. Розберімося, що краще: соняшникова чи ріпакова олія.
Ріпакова олія майже не має запаху, її можна використовувати в різноманітних стравах. Кількість шкідливих насичених жирів в ріпаковій олії становить приблизно 8%, а в соняшниковій — 10%.
Ми всі знаємо запах і смак соняшникової олії, який неможливо сплутати. В деяких стравах аромат соняшника дуже яскравий, тож не завжди її використання доцільне.
За кількістю поживних речовин соняшникова олія не поступається ріпаковій. Вона так само містить вітамін Е та інші корисні сполуки. Питання тут лише в тому, що більше подобається тобі — насичений смак або майже його відсутність.
Пам’ятай про те, що соняшникова олія горить швидше, ніж ріпакова, а тому для смаження краще обрати олію з ріпаку. А от для заправки салатів немає різниці, яку олію обрати.
А ще ми розповідали про те, чи дійсно розмаринова олія може прискорити ріст волосся.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.