Будівництво в Україні переживає складні часи. Більшість об’єктів перебуває у замороженому стані, а на відновлення робіт потрібні мільйони, а інколи й мільярди гривень бюджетних коштів. Держава не володіє ресурсом, аби підтримати будівельні компанії, а недобудови продовжують чекати свого часу.
Голова правління холдингової компанії Київміськбуд Василь Олійник в інтерв’ю Фактам ICTV розповів, що ринок будівництва в Україні підкосило декілька факторів, зокрема пандемія та воєнний стан. Наразі компанія сформувала звернення до Кабміну на покриття збитків, але поки не отримала зворотної відповіді.
Про труднощі будівництва, які борги накопичилися за час простою та як вийти з будівельної кризи — далі в матеріалі.
Внаслідок повномасштабного вторгнення довелося зупинити всі будівельні об’єкти. Станом на зараз за холдингом закріплені 23 житлові недобудови різного ступеня готовності — ще одну нещодавно здали в експлуатацію.
Попри бойові дії компанія Київміськбуд поновила роботу на деяких будівництвах у травні-червні 2022 році. Однак вже у жовтні працювати далі стало неможливим, бо тоді країна увійшла в період регулярних відключень електрики.
— Для того, щоб оживити такий комплекс, потрібні значущі витрати на генерацію електроенергії. У нас не вистачало ресурсу на купівлю генераторів, — пояснює Василь Олійник.
Згодом багатьох спеціалістів почали мобілізовувати, а дехто поїхав за кордон. Голова компанії стверджує, що накопичені борги за роботи є доволі великими.
— На початку року в нас був борг у 215 млн гривень по будівельно-монтажних роботах, 38 мільйонів — за поставлені матеріали, 9,9 мільйона за послуги баштових кранів, і ще різні послуги.
До того ж довелося взяти два кредити на суму 150 мільйонів гривень. І якщо на початку вони підтримували діяльність, то тепер стали додатковим тягарем.
Сума виплачених боргів становить 444 мільйони. Вони потрібні для покриття пайової участі в економіку міста за право будувати на території Києва. А загальна сума того, що треба виплатити — близько 700 мільйонів.
Крім цього, Київміськбуд має добудувати об’єкти збанкрутілого Укрбуду, зобов’язання щодо яких представники компанії взяли на себе ще у 2019 році. Щодо цього вже сформували звернення до Кабміну на покриття планового збитку, але поки що додаткових фінансів не виділили.
Василь Олійник додає, що згідно з підрахунками незалежних аудиторів, плановий збиток з входженням об’єктів Укрбуду становить 2,28 мільярда гривень.
Щоб розморозити будівництво своїх об’єктів, компанії потрібні кошти ззовні. Поки що холдинг у пошуках джерел фінансування.
— У нас є активи всередині кожного об’єкта. Ми пропонуємо місту на викуп певну кількість квадратних метрів житлової нерухомості під соціальні потреби, якими опікуються відповідні служби в структурі КМДА, — додає директор.
У Київміськбуді сподіваються, що держава врешті знайде кошти на відбудування недобув, адже компанія має близько 20 000 інвесторів в різних житлових комплексах, які чекають своє житло. Лише тоді покупці можуть отримати ключі від омріяних квартир.
Раніше ми розповідали про всі тонкощі вдалих інвестицій у нерухомість.
Фото: Київміськбуд
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.