Скільки тривають війни на планеті, стільки й мобілізація лишається важливою частиною національної безпеки будь-якої країни. Проте підходи до цього процесу суттєво різняться в країнах, адже залежать від історичних традицій, законодавчих норм та геополітичних умов.
Ти колись думав/-ла, як відбувається набір в армію в різних куточках світу? Кореспондент АрміяInform Євген Букет розібрав, як проходить мобілізація у США, Ізраїлі й Туреччині та яку роль у забезпеченні обороноздатності країни вона відіграє.
Крім того, знання, як кожна з цих держав готує своїх громадян до можливих загроз, можуть бути корисними і для України.
З 1973 року, коли США вивели свої війська з В’єтнаму, країна перейшла до добровільного набору на контрактну службу в армії.
Однак ще 160 років тому все було інакше, адже у часи Громадянської війни у США було започатковано набір в армію шляхом проведення лотереї. Вперше влада так зробила у 1863 році. У ті часи від призову звільнили лише дві категорії осіб: афроамериканців та військовозобов’язаних, які могли сплатити $300 державі, аби відкупитись від служби, навіть якщо жереб випадав на них.
Під час Першої світової війни таким чином країні вдалось мобілізувати близько 2,7 млн чоловіків з 24 млн зареєстрованих резервістів. Для цього було проведено три жеребкування.
Працювало це з першого погляду просто: кожен військовозобов’язаний мав зареєструватись у списку свого округа. Після цього учасники отримували порядкові номери. Далі уповноважений секретар військового департаменту у Вашингтоні витягував зі скляного акваріума кульки з відповідними позначками та оголошував їх. Резервісти, чиї номери було названо, підлягали призову до служби. Іншим лишалось чекати наступної лотереї.
А ось під час Другої світової війни номери витягав вашингтонський чиновник у присутності президента США. При цьому картки було двічі перемішано, а в посадовців були зав’язані очі під час вибору.
У часи війни у В’єтнамі на кульках зазначали не порядковий номер військовозобов’язаних, а дати народження: їх було 366. Їх витягали від першої й до останньої, щоб мати розуміння про черговість призову. На війну відряджали представників перших чотирьох дат народження.
Туреччина має свої особливості призову на службу. Та найважливіша — усе визначає президент. Така умова з’явилась віднедавна.
Тож тепер президент Туреччини своїм наказом може запроваджувати режим часткової чи загальної мобілізації. Це можливо у разі повстань, війни чи інших загроз нацбезпеці та територіальній цілісності країни.
Якщо відповідне рішення було ухвалене президентом, мобілізації підлягають ті, хто вважається резервістами. Тобто ті, хто раніше звільнився зі Збройних сил, жандармерії та берегової охорони. Крім того, мобілізувати можуть навіть тих осіб, яких звільнили з війська в період дії режимів надзвичайного стану, зокрема через підозру в участі у змовах чи антиурядовій діяльності.
Мобілізації підлягають також громадяни Туреччини, які перебувають за кордоном. Вони мають обов’язок повернутись на батьківщину, щоб стати на службу.
Попри те, що українці вже звикли чути тезу, що в Ізраїлі служать усі, вона не зовсім правильна. Адже ще донедавна мобілізації не підлягали ультраортодоксальні євреї. Не так давно Верховний суд Ізраїлю ухвалив рішення призивати і їх також під час оголошення війни, як це було після нападу ХАМАС 7 жовтня 2023 року.
Якщо людина має проблеми зі здоров’ям чи певні сімейні обставини, то вона звільняється від служби у воєнний час. Та навіть якщо людина пішла з армії, її можуть призвати як резервіста.
Цікаво, що в резерві людина перебуває до 40 років…В Ізраїлі діти захищають своїх батьків, а не навпаки. Це важливий принцип ізраїльської філософії.
Окрім євреїв, служити в ізраїльській армії можуть чоловіки-черкеси та друзи. Як добровольці, долучитись до війська можуть і місцеві араби.
При цьому служба в армії Ізраїлю вважається престижною. Цьому сприяє участь командирів у боях разом з особовим складом та разом з тим, на них покладена відповідальність за виживання підлеглих.
Без досвіду служби людині буде складно отримати державну посаду чи кредит. Колишні військові отримують чимало пільг та привілеїв. У разі поранення — лікування проходить державним коштом. У разі втрати працездатності — про колишніх військових піклується теж Ізраїль.
Україна також надає пільги для УБД. Читай, які знижки передбачені для учасників бойових дій.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.