Повага та довіра до військових за період повномасштабної війни виросла до ще небаченого рівня, а тому й питань до головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного завжди чимало.
На брифінгу Залужний відповів на питання, які найбільше хвилюють українців. Зокрема, про мобілізацію, роботу ВЛК та ТЦК, забезпечення та ротації у війську, а також про втрати РФ та плани на 2024 рік.
— ЗСУ та мені особисто головне, щоб прийшли люди до війська і могли виконувати поставлені завдання.
Мені потрібні люди. Мені потрібні боєприпаси. Мені потрібна зброя для того, щоб продовжити введення бойових дій.
Подивитись відео брифінгу Валерія Залужного можна наприкінці матеріалу.
— Українські війська відійшли: у деяких місцях окопалися на околицях Марʼїнки, а в інших — трохи далі. Ми будемо оборонятися рівно стільки, скільки вистачить сил. Варто розуміти, що краще зберегти людей, а потім відвойовувати.
Міста Мар’їнки у Донецькій області більше немає.
— Перше, з чого я хотів би почати, це з формулювання самого питання. Жодних там подань, будь-яких законопроєктів ЗСУ або Генштаб не робили на Кабмін і не можуть робити, оскільки вони позбавлені такої функції.
Збройні Сили працювали безпосередньо із суб’єктом законодавчої ініціативи — Міноборони, яке формує державну політику у сфері оборони. Відповідно, у складі робочих груп працювали й наші фахівці.
Про одномоментну мобілізацію не йдеться. Потреба розбита на періоди.
Ми як Збройні сили України формуємо запити на боєприпаси, озброєння, техніку та людей. Ми проводимо формування запитів на ресурс. Зокрема, здійснюємо планування на наступний рік. І вже показуємо орієнтовні цифри, які нам необхідні будуть для виконання завдань у наступному році.
Всі ці пропозиції ми подаємо до Міноборони, де вже далі вирішують, яким чином ці потреби забезпечити.
— Я вважаю, що на сьогодні оперування ступенем інвалідності першої-третьої групи не є актуальним. Тому що вирішує придатність до військової служби не інвалідність, яку має людина, а ВЛК, яка визначає, придатна людина до військової служби чи не придатна.
Потрібно залишити два поняття: придатний або не придатний до служби, тобто позбутися такого поняття, як обмежено придатний.
Ми з абсолютною повагою відносимося до тих людей, які знаходяться в цивільному середовищі. І ми хочемо, щоб військо поповнювали люди, які можуть за своїми фізичними показниками це робити. Але це все буде вирішувати ВЛК.
Що стосується Територіальних центрів комплектування, то станом на сьогодні, скажімо так, чесно сказати, роботою їхньою я поки що незадоволений.
— І відповідно, якби я був задоволений, ми б тут не обговорювали питання цього законопроекту (про мобілізацію — ред.).
Ми прослідкували, щоб ті ключові посади, які працюють над організацією цього процесу в ТЦК, залишились і продовжили свою роботу. Тому, я думаю, що ми безпосередньо з цим завданням впораємося. Що стосується безпосередньо керівників, то робота йде далі.
Наразі ми деяких керівників вже міняємо, які туди прийшли. Деякі звільняються самостійно. Але ця організація, як написано в постанові КМУ, — орган управління місцевого рівня, він на сьогодні, на мою думку, функціонує і буде далі виконувати свої завдання.
— Такого, щоб людина, коли потрапляє на фронт, була абсолютно непідготовленою, не може бути. Ми використовуємо (у підготовці — ред.) як наші можливості, так і можливості, які надаються нашими партнерами. Вони приділяють цьому велику увагу. Тобто, наші можливості у цьому необмежені. На сьогодні ми можемо вести підготовку на полігонах до десяти бригад особового складу. І такий спосіб ми, звісно, використовуємо.
Це (підготовка, — ред.) настільки важка, що це навіть складно уявити. Хочу, щоб вони приходили у стані, в якому вони можуть це робити. А якщо вони будуть підготовані, то я буду тільки за. Це непогана, на мій погляд, ініціатива.
— Я не розчарувався тим рівнем забезпечення, який був 2023 року. Так, він був неповний, але принаймні він дозволив нам досить впевнено вести бойові дії.
Всі інші внутрішні потреби, які не залежать від західних партнерів, — усі вони сформовані й знаходяться в Міністерстві оборони. Вони обговорюються, і деякі реалізовуються.
— Повторюсь, що ситуація на фронті все ж передусім залежить від дій противника. Я не можу прогнозувати, чи буде це шість місяців, п’ять місяців, три місяці. Ситуація буває абсолютно різною, повірте мені.
Якщо люди пропонують шість місяців проводити ротацію, вони мають розуміти тоді, що бойовий комплект військ потрібно збільшувати приблизно хоча б у два рази.
І якраз на виході буде сума, необхідна для того, щоб через пів року замінити цих людей на бойових позиціях. А якщо ситуація зміниться? Якщо противник буде атакувати з неатакованих ділянок? Що тоді робити в такій ситуації?
Тому люди мають відпочивати. Я вимагаю від командирів на місцях, щоб вони робили все можливе і неможливе для того, щоб здійснювати ротацію у межах підрозділів та військових частин.
З Міноборони ми домовились на демобілізацію військових через 36 місяців, але за певних умов. Перший фактор це те, що не буде загострень на фронті, і друге — що цих людей через 36 місяців буде ким замінити.
Що стосується РФ, то це була одна з моїх головних помилок, що я вважав, що така кількість втрат, яку ми завдали противнику, їх може зупинити.
Така кількість втрат зупинила би будь-яку країну, але не Російську Федерацію. На жаль, таке ставлення РФ до власних людей.
Я вважаю, що необхідно це робити (боротись та нищити ворога, — ред.) постійно до того моменту, поки війна не закінчиться і Росія не відмовиться від ведення бойових дій проти нас.
Що там твориться на лінії зіткнення — гори тіл, навіть ніхто не намагається їх забрати. Їх з′являється з кожним днем там все більше і більше.
— Наступний рік відрізнятиметься від 2023 з огляду на зміну технологій ведення війни. 2024 рік не просто буде відрізнятись, він має відрізнятись, бо інакше нас чекає те, про що я писав у статті (NYT). Ми проблеми виявили. І знайшли уже десь 90% розв’язання цих питань, які потрібно буде обов’язково вирішити, щоб у наступному році діяти більш ефективно і найголовніше — зберегти людей.
Над цим працюємо. З нами абсолютно погодилися наші партнери, які також цікавилися цим питанням. Тож можу вас запевнити, що наступний рік буде відрізнятися. Ми принаймні для цього усе робимо.
Цю війну неможливо виграти зброєю минулого покоління і застарілими методами. Так говорив головнокомандувач ЗСУ у своїй колонці. Читай головне зі статті Валерія Залужного у The Economist.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.