У боротьбі проти російських окупантів обʼєдналися сили усіх свідомих людей. Серед яких, зокрема, є й дуже багато іноземців. Наприклад, іспанський остеопат, доктор наук зі світовим імʼям Хорхе Аранда.
Його історію розповіли у ВВС Україна. Він уже рік приїздить до львівського реабілітаційного центру Галичина. Про його допомогу тут говорять усі, називають це справжнім дивом.
Чому іспанець приїхав до України, чим поділився з журналісткою ВВС Україна та скільком людям уже допоміг, ми переповідаємо тобі далі.
У одному із відділів державної лікарні у Львові лежить 90 військових. В іншій філії за містом — ще 200 осіб. Всі ці люди пережили ампутації кінцівок.
Увесь рік іспанець Хорхе Аранда їздить по світу та допомагає тим, хто цього потребує: дітям з інвалідностями у Латинській Америці, Африці, Східній Європі, він також викладає в Іспанії, Великій Британії та США.
Та у вільні дні він їде до Львова, де може так само допомогти українським військовим, які мають фантомні болі, важко адаптовуються — мають поганий сон та лякаються гучних звуків.
Останні два роки він працював у Румунії, а коли почалася війна в Україні, не зміг залишатися осторонь.
ВВС Україна
— Просто відчув, що це мій моральний обов’язок. Це могло статися з будь-якою країною. І якщо я маю можливість допомогти, то чому ні? — каже Хорхе.
В Україні він планував допомагати дітям з інвалідностями. Знайшов ребцентр Галичина, де його прийняли із радістю. Та згодом чоловік вирішив також допомагати військовим, які були у тій самій лікарні.
Так він проводить дні в Україні: зранку йде до дітей, а вдень — до українських захисників.
Хорхе навчався у провідних спеціалістів світу, мав роки практики та кілька дипломів, що підтверджували його спеціалізацію.
І хоч працювати із військовими він не боявся, однак зізнається, що це — виклик для нього.
Він швидко збагнув основну відмінність між пацієнтами з України та тими, з ким він працював раніше: військових не відпускають травматичні спогади, ці люди надалі живуть у цьому стані, допоки навколо триває війна.
Першим його пацієнтом був військовий із важким переломом передпліччя. І коли Хорхе попросив його зробити рукою рух, який раніше приносив нестерпний біль, боєць простягнув руку та склав її так, наче стріляє.
— У той момент я по-справжньому усвідомив, де я, і що тепер я лікую військових, — каже Хорхе.
Свою роботу він описує так: це не про полегшення симптомів, а про пошук джерела болю. Його руки обстежують мʼязи, він розпитує військових про поранення.
Люди не можуть пояснити, що їм робили, але розуміють, що їм краще, тому що на них застосували кілька остеопатичних технік, — пояснює чоловік.
Також Хорхе додає, що найчастішою проблемою серед військових є відсутність сну та підвищена тривожність. Інша проблема — фантомні болі на місці, де колись була кінцівка.
— Іноді вони наскільки зосереджені на тому, що відбувається ззовні — де ворог, звідки небезпека — що певною мірою можуть втратити здатність відчувати, що всередині, — каже Хорхе.
Водночас поки що Хорхе не кличе своїх колег до Львова на допомогу. Пояснює це тим, що часто історії пережитого українськими військовими може вразити непідготовлених іноземців.
— Ці хлопці не хочуть когось, хто прийде і плакатиме. Вони хочуть когось міцного і відчувати, що вони у хороших руках, — каже Хорхе.
Ще він помітив одну суттєву різницю між українськими та іноземними лікарями. Хорхе пояснює: українські лікарі також травмовані психологічно через постійний стрес, який присутній у житті громадян України. Саме тому можуть не помічати травми своїх пацієнтів.
Ось чому я так хочу приїжджати сюди й в майбутньому привезти волонтерів. Не тому, що вони кращі, ніж українські лікарі. Зовсім ні, просто вони не травмовані, — каже Хорхе.
Щойно війна в Україні закінчиться, він планує привезти сюди інших лікарів.
В Україні поки що мало говорять про сексуальну реабілітацію військових. Що про це варто знати й де її проводять, ми розповідали в іншому матеріалі.
Фото: ВВС Україна.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.