Тисячі українських військових зазнали тяжких поранень та проходять реабілітацію. Звісно, вона має бути як фізична, так і психологічна. Але в Україні слабо розвинена сексуальна реабілітація.
Статеве життя є невіддільною частиною стосунків, багато військових мають бажання завести родину, мати дітей, але можуть мати проблеми як зі сприйняттям себе після травм, так і з конкретними травмами сечостатевої системи.
Співзасновниця міжнародної асоціації військових реабілітологів, психологиня, сексологиня Святослава Федорець розповіла для Суспільне.Спротив, що зараз близько 7000 українських військових зазнали травм сечостатевої системи та потребують сексуальної реабілітації.
Федорець говорить, що в Україні недостатньо розвинута реабілітація військових та цивільних, які внаслідок травм отримали порушення сечостатевої системи. За словами сексологині, робота з травмованими військовими, ветеранами й цивільними потребує комплексного підходу.
— На жаль, сексуальна реабілітація лише розвивається у нас в країні. Міністерства, які мають займатися цими питаннями, чітко зазначають, що цей напрям реабілітації не входить у сферу державних послуг. Наразі цей він розвивається лише за ініціативи громадських організацій, — зазначила вона.
Загалом, на сексуальні функції можуть впливати різні травми, зокрема, ампутації та травми спинного чи головного мозку. Також причиною проблем можуть бути опіки та переломи кісток тазу.
Підходи лікування та реабілітації визначаються за характером травм. Адже травми спинного мозку викликають одні порушення, а ампутації можуть не впливати на сексуальну функцію, утім змінюватимуть сприйняття себе військовими.
Також Федорець говорить, що втрата обох верхніх кінцівок може суттєво позначатися на статевому житті.
Реабілітація статевого життя залежить:
Святослава Федорець акцентує, що багато питань може виникати навіть не у самого травмованого, а у його партнера.
— Одним із напрямів роботи в сексуальній реабілітації є розмови партнерів. Допомога спеціаліста у тому, щоб провести дуже інтимні розмови про страхи, про побоювання, про ті зміни, які відбуваються в тілі.
Психологи можуть допомогти тим, що вони будуть знімати табу з цієї теми, — пояснює вона.
Фото: Pexels
Про важливість взаєморозуміння розповідає і подружжя Віталія та Юлії Мізіних. Віталія поранило після того, як росіяни завдали удару по казармі навчального центру. Через сильні поранення йому довелося ампутувати руку та ногу.
— Не можна поспішати з висновками. Тобто, не думати, що на цьому все закінчилося або життя не буде більше таким насиченим, яким було. Ми не концентрувалися саме на тому, що щось у нас не вийде, а просто дали час саме мені, щоб тіло відновилося.
Юлія сприймає мене таким, яким я є. Тобто, якщо щось було недоступно, то зараз це доступно: якісь моменти, якісь пози, якісь інші практики, — поділився військовий.
Сама Юлія каже, що реабілітація не закінчилася, вона буде з парою по життю. Жінка наголошує, що в Україні мало говорять про сексуальну реабілітацію, але це треба робити, щоб у військових, ветеранів та їхніх партнерів була змога звернутися до когось за інформацією та допомогою.
Керівник проекту Molfa Hub, психолог, психотерапевт Іван Дмитрик зазначає, що кількість звернень від військових, які потребують допомоги у сексуальній реабілітації, збільшується. Але у держави зараз немає змоги проводити пластику і реконструктивну хірургію статевих органів, з цим допомагають різні фонди. Процес пластики має також супроводжуватися психологічною допомогою.
Війна вплинула на різні сфери нашого життя, нам довелося внести багато змін до звичних справ. Раніше ми розповідали, як війна впливає на сексуальне життя.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.