Повномасштабне вторгнення РФ до України триває вже два роки. Російсько-українська гібридна війна — більше, ніж десять. А протистояння та боротьба за наше виживання перед імперіалізмом Росії сягає кількох сотень років.
На жаль, лише з початком великої війни більшість українців перейшли на спілкування українською. Ба більше: показник кількості тих українців, які переходять на українську у побуті, зростає і надалі.
Та не всім виявилося до снаги вивчити та заговорити державною мовою, дехто й надалі продовжує послуговувати російською. Чому так відбувається і чи можливо це змінити, виданню WoMo розповіла психологиня Фонду Маша Катерина Тімакіна.
Чому не всі перейшли на українську
За словами психологині Катерини Тімакіної, причина може ховатися у нейропластичності нашого мозку. А заговорити іншою мовою, навіть якщо знаєш її — доволі важко без тривалої практики.
— Наші спогади закладаються на дуже глибоких шарах особистості. Наш мозок записує їх надзвичайно складним чином, формуючи цілі пласти нейронних мереж з образів, фраз, почуттів щодо кожної окремої події чи об’єкта, — пояснює психологиня.
На жаль, ці пласти пам’яті неможливо змінити просто за нашим бажанням. Але це реально, якщо послідовно “перезаписувати” їх тією мовою, якою ми обираємо думати й говорити.
Наш мозок здатен змінюватися та адаптовуватися до нового протягом усього життя.
Однак важливо памʼятати, що розвивати мозок можна лише тоді коли, коли ти перебуватимеш у відносній безпеці. Тобто в період, коли мозок буде налаштований на навчання, а не на виживання.
Як перейти на українську: поради з налаштування мозку
Психологиня Фонду Маша Катерина Тімакіна радить запускати процес нейропластичності свого мозку поступово, з розумінням до себе та своїх звичок у минулому.
- Подумай, чому для тебе важливо перейти на українську мову: це про цінності, ймовірне майбутнє для тебе та твоєї країни, самоідентифікацію тощо.
- Оточи себе українською мовою: не слухай російську музику, не дивися фільми, серіали чи YouTube з російським озвученням. Також можеш шукати тематичні підбірки українськомовних шоу на YouTube та поповнювати словниковий запас з ними.
- Листуйся з друзями українською.
- Переклади інтерфейс гаджетів на українську мову.
- Налаштуй свій пошуковик так, щоб він не видавав запити російською мовою.
- Читай книги українською, аби поповнювати словниковий запас.
- Заручися підтримкою близьких тобі людей — ти можеш стати прикладом для інших. Також можна домовитися про домашні розмовні клуби, почати спільно спілкуватися українською по декілька хвилин на день.
- З новими знайомими одразу починай спілкуватися українською.
Ще кілька дієвих порад та підказок, якими словами замінити звичні російські, ми зібрали в нашому іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.