Самшит, або ще буксус, букшпан — вічнозелена рослина з родини самшитових. У природі налічується близько 100 видів самшиту. Вони ростуть у Вест-Індії, Східній Азії та у країнах Середземномор’я. У культурі дерево самшит вирощують як горщикову, так і садову культуру.
Читай про посадку, вирощування та підживлення самшиту, як правильно його обрізати та лікувати від хвороб — у нашому матеріалі.
Самшит у домашніх умовах — популярна культура для бонсаю, оскільки може рости в невеликій посудині, добре кущиться, має дрібне листя і чудово зносить обрізання.
А мальовничо сформовані кущі самшиту прикрашають сади та газони. Самшит має дуже багато переваг. Він виглядає дуже акуратно, вічнозелений і не втрачає привабливості взимку, повільно зростає, шляхом чого добре тримає форму, чудово переживає обрізку та потребує нечастої корекції, невибагливий до освітлення та якості землі.
Найчастіше в ландшафтному дизайні використовують самшит вічнозелений, самшит дрібнолистий та самшит колхі.
Pixabay
Догляд за самшитом передбачає регулярні підживлення рослини. Уперше самшит удобрюють лише через місяць після посадки, якщо його висаджували навесні, оскільки удобрювати можна тільки вкорінену рослину. Надалі в період активного росту в ґрунт вносяться комплексні мінеральні добрива або органіка, а восени тільки ті добрива, які містять калій і фосфор, оскільки азот восени та взимку рослині не потрібен.
Пересадку самшиту краще здійснювати навесні, щоб рослина встигла щасливо вкоренитись і підготуватися до зими. Дорослі рослини потрібно пересаджувати разом із прикореневою землею.
Розмножується самшит найчастіше відведеннями та живцями, рідше — насінням.
Шкідники самшиту — павутинний кліщ, самшитова галиця, войлочник.
З приходом теплої літньої погоди галиця відкладає на пагонах і листках велику кількість яєць, з яких згодом вилуплюються личинки, а потім утворюються дорослі комахи. Присутність шкідників помітне по масовому засиханню та обпаданню листя.
Зів’ялі пагони й здуття на листових пластинах сигналізують про присутність войлочника.
А павутинний кліщ зазвичай з’являється на рослині при високих температурах повітря та в сильну посуху.
Знищити всіх можливих шкідників можна за допомогою обприскувань спеціальними хімічними препаратами. Може подіяти з першого разу, а інколи потрібна ще одна обробка ще через 10 днів.
Самшит інколи хворіє на некроз пагонів і рак. Кінці паростків починають відмирати, а на листках з’являються плями. Для позбавлення від некрозу проводиться багаторазова обробка рослини фунгіцидами. Ділянки самшиту уражені раком рекомендується повністю видалити, а місця зрізів теж обробити препаратами фунгіцидної дії.
Якщо тебе цікавить як розмножити самшит вдома і добре зекономити на покупці його саджанців — то читай наш матеріал на цю тему.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.