Українські підлітки в умовах війни стали стресостійкими та навчилися контролювати свої емоції. Водночас у 15-річних школярів, на відміну від 10-річних, менш розвинені навички довіри, оптимізму та впевненості в собі.
На освітній (не)конференції Національний EdCamp Точка стійкості-2024, презентували результати дослідження соціально-емоційних навичок (ДоСЕН). Таке в Україні проводять вперше.
Презентуючи результати, до освітян звернулася перша леді Олена Зеленська. Вона підкреслила, що дорослі зараз не надто щасливі від того розуміння, що українські діти отримують знання про те, що усі базові цінності потрібно захищати. Але є сподівання, що вони також отримають навички, які допоможуть їм бути витривалими й стійкими перед новими випробовуваннями.
Дуже хочеться, щоб діти вчилися бути самостійними та водночас вміли піклуватися про інших, я впевнена, що випробування, які ми зараз проходимо, дають такий досвід. Школа має також адаптуватися, ці навички, які ми хочемо від дітей мають продемонструвати й в навчальному закладі також, — заявила Олена Зеленська.
Дослідники зокрема з’ясували, що досвід війни негативно вплинув на навички широти кругозору дітей (допитливість, креативність, толерантність), а також на впевненість у собі. Так, у 15-річок, оскільки вони більш зрілі за 10-річок, внаслідок воєнного досвіду постраждали такі навички, як співпереживання і товариськість.
Проте досвід війни допоміг учнівству розвинути навички регуляції емоцій (зокрема у дітей, які мають негативніший досвід переживання викликів війни порівняно з однолітками, чий досвід переживання війни був менш важкий).
Також результати продемонстрували те, що 10-річне учнівство досить добре (і краще за 15-річне) пристосовується до складних життєвих обставин і змін, викликаних війною. Зокрема, вимушена зміна місця проживання (переїзд в інше помешкання, в інший населений пункт або в іншу область) може сприяти розвитку більшості соціально-емоційних навичок учнів і учениць.
— В моменти гострих криз, особливо таких, які Україна переживає зараз, ці соціально-емоційні навички стають важливішими за академічні знання, — говорить Андреас Шляйхер, засновник досліджень PISA і ДоСЕН, директор Директорату освіти та навичок ОЕСР.
Також експерт додає, що саме інвестиція в розвиток соціально-емоційних навичок у воєнні та повоєнні часи може не тільки підтримати освіту, учнівство, батьківство, педагогів, а й стати ресурсом стрімкого розвитку освіти.
Освітні експерти зазначають — отримані дані показали, що війна вплинула на життєвий уклад більшості українських дітей і підлітків. Це, зокрема, підкреслює необхідність підтримки учнів і учениць, щоб полегшити їх адаптацію до складних умов сьогодення.
Дослідження провели наприкінці минулого року, у вимірюванні взяли участь майже 5 тисяч дітей вікових категорій 10 та 15 років із 19 регіонів України.
Загалом наші діти за останні роки швидко подорослішали. Як життя під час війни може вплинути на дітей у майбутньому та як батьки можуть допомогти своїй малечі, читай у нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.