Купив у крамниці неякісний товар? Що ж, протягом 14 днів маєш право повернути за нього кошти, якщо маєш фіскальний чек. Але чи працює це так само з продуктами харчування? Адже зазвичай продавці відгороджуються від розлючених клієнтів відмовками про помилку виробника.
Встановити, хто винний у продажі зіпсованої їжі важко, а зараз це стало майже неможливим. Бо продавці нарікають на виробників, а виробники кажуть, що продавці винні у порушенні правил зберігання. А знайти істину в умовах відключення світла та аномальної спеки стало ще тим випробуванням.
24 канал проаналізував, хто відповідає за якість їжі, до кого звертатися, якщо продукт неякісний та найголовніше — як повернути кошти за зіпсований продукт.
Закон України Про захист споживачів — основний нормативно-правовий документ, що регулює такі ситуації. Згідно з ним, придбавши продовольчий чи будь-який інший товар, покупець стає учасником правовідносин із суб’єктом господарювання. У випадку із зіпсованою їжею — із супермаркетом, де була здійснена покупка.
Адміністрація закладу роздрібної торгівлі відповідальна за те, що потрапляє на продаж до їхньої крамниці, і саме вона зобов’язана стежити за дотриманням умов зберігання товарів, цілістю упаковки, термінами придатності продукції тощо.
Якщо адміністрація має сумніви щодо якості конкретної товарної партії, вона зобов’язана звернутися до дистриб’ютора чи безпосередньо до виробника.
Відповідно до закону, покупець має право безперешкодно отримати повну інформацію про товари або виробників та точку збуту продукції ще до здійснення покупки.
Якщо працівники магазину не відповідають на запит або радять пошукати інформацію деінде, то варто знати, що закон на боці споживачів. У більшості випадків вони можуть ознайомитися з необхідною інформацією безпосередньо у торговій точці.
Тим часом виробник зобов’язаний надати таку інформацію про товар:
Одразу зазначимо, що без товарного чека будь-яка розмова про повернення товару буде безпідставною. Потрібно підтвердити факт купівлі саме цього продукту саме в цьому торговельному закладі. На чеку має обов’язково бути зазначено форму власності суб’єкта господарювання.
Скаргу можна подати й за відсутності чека, але шанси отримати компенсацію будуть мінімальними. Продавець зобов’язаний видати чек, а покупцеві краще зберегти його принаймні тоді, коли відбулася покупка таких товарів:
З розрахунковим документом покупець має право вимагати:
Звернутися до лікаря необхідно в перший день погіршення самопочуття. У медичному висновку має стояти діагноз харчове отруєння. Якщо справа дійде до суду, мають бути також залишки продукту, яким людина отруїлися, — для аналізу в сертифікованій лабораторії.
Після пред’явлення чека вимоги споживача мають задовольнити негайно. Якщо виникла необхідність у проведенні додаткової перевірки якості продукту – протягом 14 днів або за домовленістю сторін. Покупець має право вимагати або повернення коштів, або заміну непридатного до споживання продукту.
Згідно із законом, споживач має право подати претензію:
Вони зобов’язані прийняти товар неналежної якості й задовольнити вимоги покупця. Однак найкращим варіантом буде спершу звернутися до торговельної точки.
Зазвичай адміністрація магазину, пересвідчившись, що товар неякісний, іде назустріч споживачеві. Варто попросити перевірки всієї партії неякісного товару з подальшою утилізацією або вилученням з полиць.
Unsplash
А як повернути кошти за неякісний товар, якщо ні магазин, ні виробник не бажають робити кроки до розв’язання проблеми? У такому випадку краще звернутися до територіального органу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Вона здійснює державний контроль за дотриманням чинного законодавства про захист споживацьких прав. Звернення має бути в письмовій формі й підкріплюватися фіскальним чеком.
Якщо є фіскальний чек або свідки, які підтвердять факт взаємодії з товаром у цьому магазині, то можна звернутися за суду. Але це не найкращий варіант, бо доведеться викласти чималу суму на судовий збір, послуги юриста та лабораторну перевірку залишків продукту у разі отруєння.
Також читай, чи можна повернути ліки в аптеку.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.