У перші дні війни працівники одного з українських агропідприємств на Харківщині, навіть попри ворожі літаки та падіння снарядів, обробляли землю. Щодня ці мужні люди виходили на роботу.
Але з часом тисячі гектарів землі стали непридатними для обробки через міни. Директор підприємства Андрій Воронкін ухвалив рішення заснувати підприємство Гуманітарна безпека, щоб працівники навчилися самостійно знешкоджувати вибухонебезпечні предмети.
Коли я побачив, як на протитанковій міні підірвався трактор, а на касеті — комбайн, через що постраждали хлопці, то ухвалив рішення: спочатку перевіряти територію, а тоді пускати техніку.
Андрій Воронкін в інтерв’ю для ШоТам розповів про нове ремесло робітників підприємства Колос та як проходить розмінування земель.
Історія аграріїв з Харківщини, яким довелося стати демінерами — у матеріалі Вікон.
У вересні 2022 року працівники ДСНС не встигали розміновувати населені пункти після деокупації. На звернення Андрія до військових саперів з проханням перевірити поля, щоб їх засіяти, отримав відповідь — спочатку потрібно розмінувати об’єкти критичної інфраструктури.
Ми зрозуміли, що чекати допомоги потрібно не один місяць. Вирішили, що можемо допомогти собі самі.
Спочатку у команді було до чотирьох осіб, яких директор агропідприємства відправив на навчання з гуманітарного розмінування у селище Нова Водолага. З часом Андрій та його товариші закупили необхідне обладнання та амуніцію для хлопців, щоб була змога безпечно працювати.
Вони мають гаки-кішки, міношукачі, п’ять джипів, спеціальну машину та трактори для розмінування. Спочатку думали, що виділимо два-три мільйони, але на сьогодні витратили понад 15 мільйонів.
Через те, що багато фермерів через війну покинули власні поля, Андрій взяв ці землі в оренду. Більшість людей не мали роботи, бо їхні керівники виїхали за кордон. У такий спосіб, агробізнес працевлаштував 174 особи.
15 людей пройшло навчання від ДСНС, яке було організовано підприємством Гуманітарна безпека.
Думали свої землі розмінувати, а вийшло, що розміновуємо й сусідні поля.
— Зараз у нас на підприємстві працює 47 осіб, серед них 19 саперів. Ми продовжуємо відправляти людей на навчання, щоб збільшити кількість саперів.
Підприємство має сертифікат відповідності на право розміновувати території.
Спочатку на поле виїжджає група з п’яти демінерів. По приїзду таборитися, а командир проводить інструктаж із техніки безпеки. Потім шеренгою група виходить на поле, шукає небезпечні предмети через міношукачі, позначає критичні місця на мапі. Після цього хлопці вирішують, що робити далі.
Деякі працівники Гуманітарної безпеки взагалі раніше не були пов’язані з аграрним сектором. Наприклад, Сергій Семенюк зараз сапер гуманітарного розмінування, хоча у минулому був продавцем побутової техніки.
Роботу сапера запропонував мій товариш, який теж тут працює. Розміновувати страшно було, є і буде, але ми звикли працювати на благо нашої країни, попри страх.
За півроку своєї роботи сапери не мали поранень. Річ у тім, що коли вони бачать щось небезпечне, наприклад, розтяжки, то викликають ДСНС та разом з ними все ліквідовують.
Фото: Андрій Воронкін
Результати діяльності підприємства вражають — понад 5 тисяч протитанкових мін вже відправлено для ЗСУ.
Станом на 1 січня 2024 року агробізнес Андрія отримав збитків на близько 100 мільйонів гривень.
Агрофірма платить оренду за заміновані поля незалежно від того, чи їх обробляє. З 2022-2023 роки Гуманітарна безпека опрацювала близько 9 тисяч га землі. Зараз на очищених від мін полях хлопці збирають соняшник.
Та не всім вдається так швидко взяти курс на відновлення. Комусь доводиться залишити все нажите під завалами. Читай, як живе раніше заможне фермерське село Благодатне.
Фото: ШоТам
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.