Твій номер телефону — ключ до цифрового всесвіту твого життя. Це візитівка, котрою точно обміняєшся з партнером, другом, новим знайомим. Однак часто нам телефонують та пишуть абсолютно невідомі люди — і добре, якщо це просто помилково.
Звідки твій номер телефону опинився у швидкозайма, невідомого банка, шахраїв, роботи в інтернеті та навіть у росіян — розповіла найбільша в Україні OSINT-агенція Molfar.
Дізнатися твій номер телефону насправді доволі легко. На жаль, повністю убезпечитися від небажаного “зливу” особистої інформації не вийде, бо чимало баз зберігатимуть твої дані, навіть якщо ти видалиш застосунок.
Як шахраї та незнайомці дізнаються твій номер телефону — ділимося далі.
Якщо ти користувався/(-лася) послугами банку, поштової служби, або оформив/(-ла) підписку на розсилання новин від магазину — твій номер та особисті дані опиняються у базі даних цих компаній. До сторонніх осіб твій номер потрапляє у випадку продажу бази даних самою компанією, або її недоброчесним працівником.
— Думати про хакерів треба в останню чергу, — пишуть у Molfar.
Якщо маєш ФОП чи юридичну особу — твої дані внесено до реєстрів. А там номери телефонів перебувають у відкритому доступі.
Цей додаток створений для того, аби відрізняти спам та попереджати про це людину. Однак саме в цьому й захована головна небезпека: аби додаток міг ранжувати номери на відповідні групи, він має мати доступ до телефонних книг якомога більшої кількості контактів.
— Якщо встановлював/(-ла) цей додаток, почисть звідтіля свої дані та видали його. Хоча, на жаль, повністю це не убезпечить від зливів.
Додаток зберігає всю контактну книгу користувача, тож якщо її встановлювали знайомі, твій номер може потрапити до бази.
Якщо ти маєш сторінку у соціальних мережах — наприклад, LinkedIn, твій номер телефону можуть дізнатися сторонні.
— Хоча твої контакти там можуть бути прихованими, та є спеціальні сервіси, котрі за плату покажуть ці дані покупцю.
Ці та інші сервіси під час реєстрації просять вказувати свої контактні дані, зокрема й номер телефону. Звідси їх дуже легко дістати.
Як кажуть у Molfar, подібні боти здебільшого — російські.
Наприклад, щоб перевірити інший контакт, ти мусиш поділитися з ботом своїми даними, тож саме так ти й потрапляєш до бази даних.
OSINT-агенція дає кілька рекомендацій, що робити, аби твого номера не було у базах даних шахраїв чи набридливого спаму.
Раніше ми також пояснювали тобі, як зрозуміти, чи прослуховують твій телефон — поради дав експерт з кібербезпеки.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.