Нова блокада на кордоні з Польщею продовжується польськими фермерами ще з початку лютого 2024 року. Відтоді польські фермери заблокували пункти пропуску на кордоні, пропускали мінімальну кількість вантажівок на добу, розсипали українське зерно, вимагали виконання своїх вимог тощо.
Але кілька днів тому з’явилася новина, що 14 березня польські фермери розблокують пункт пропуску Ягодин-Дорогуськ, щоб українські водії, які застрягли на кордоні, могли поїхати до своїх родин.
Утім, згодом протестувальники змінили свою думку. Читай, що відомо про блокаду на кордоні з Польщею станом на 14 березня 2024.
Спершу повідомлялося, що 14 березня о 14:00 польські протестувальники розблокують пункт пропуску Ягодин-Дорогуськ. Але потім повне розблокування вирішили скасувати й просто збільшити кількість вантажівок, які пропускатимуть за годину, повідомляє Reuters.
— Деякі з організаторів хотіли цього, але, на жаль, не було повної згоди серед протестувальників, і ми врешті погодилися, що збільшимо кількість вантажівок, які пропускають, до п’яти на годину, — сказав лідер фермерських протестів Войцех Лось.
Станом на 12 березня було заблоковано п’ять пунктів пропуску: Шегині, Ягодин, Угринів, Устилуг та Рава-Руська. Польські фермери також дозволяють проїзд у напрямку пунктів пропуску Ягодин та Шегині дуже малій кількості автомобілів, які прямують з Польщі до України — не більше кількох десятків в обидва боки на день, повідомив у коментарі Укрінформу речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.
— Польські протестувальники взагалі не пропускали вантажівки в бік Польщі у напрямку пунктів пропуску Шегині, Ягодин та Устилуг. Також польські фермери пропускають по Ягодину і Шегиням вкрай малу кількість автівок, які слідують із Польщі в Україну — за минулу добу (12 березня — ред.) це 100 та 20 відповідно, — поінформував речник.
Також Демченко у коментарі Суспільному сказав, що є навантаженість на пункті пропуску Краківець, близько 500 вантажних автомобілів.
У напрямку пункту пропуску Краківець відбувається інтенсивний рух, адже на цей час польські фермери не блокують цей напрямок, — каже Демченко.
Польські аграрії також повністю обмежували проїзд вантажівок з України у напрямку пункту пропуску Угринів. Однак, за інформацією від польської сторони, з 13:00 до 21:00 13 березня вони вирішили пропускати на територію Польщі по дві вантажівки на годину.
Фермери протестують не лише у Польщі, а й в інших країнах ЄС, наприклад, у Чехії. Аграрії ЄС закликають змінити обмеження, накладені на них згідно з планом ЄС Зелена угода щодо боротьби зі зміною клімату, а також повторно запровадити митні збори на імпорт сільськогосподарської продукції з України, які були скасовані після того, як відбулося російське вторгнення в Україну у 2022 році.
Warsaw, Poland: Tens of thousands of Polish farmers take to the streets, in protest against the tyrannical EU climate policies that are making it impossible for them to stay in business. pic.twitter.com/2PaBrjBfJq— Wide Awake Media (@wideawake_media) March 9, 2024
Warsaw, Poland: Tens of thousands of Polish farmers take to the streets, in protest against the tyrannical EU climate policies that are making it impossible for them to stay in business. pic.twitter.com/2PaBrjBfJq
Польський дипломат Ярослав Гузи розповів DW, що те, що відбувається на кордоні України та Польщі дійсно неприйнятно. Він розповів, що коли відбувалися перші протести, то місцева влада дала згоду на протест, а потім відкликала її. Після чого польський суд відновив право протестувальників блокувати кордон.
— Для мене це дивно, але з юридичного погляду цей процес уже перейшов певні межі. Ну, й додамо до цього нинішній контекст. Тож питання, наскільки ці протести використовуються російською стороною, підігріваються? Особливо, коли йдеться про фокусування цих протестів на українському питанні, хоча Брюссель, я б сказав, є більш доречним місцем для протестів.
Я, до речі, нещодавно говорив про це на зустрічі послів ЄС: що проблема полягає в тому, щоб переконати польських фермерів переїхати з-під кордону з Україною до Брюсселя, якщо вони хочуть реалізувати свої вимоги. Але фермери переконані, що Україна є частиною проблеми, — каже він.
Додає, що Україна також не розуміє проблеми й наполягає на тому, щоб Єврокомісія розв’язала питання експорту українського зерна.
— Я кажу про всі проблеми Зеленої угоди. Набагато легше вказати пальцем на український імпорт як джерело проблем. Набагато складніше вказати на цілий комплекс директив чи рішень ЄС щодо імпорту з інших країн, наприклад, Латинської Америки чи Китаю, коли йдеться про сільськогосподарську продукцію.
Можна скаржитися на імпорт українського меду, але на полицях у Польщі є китайський мед, — поділився міркуваннями він.
9 березня прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск на переговорах з фермерами пообіцяв скоротити надлишок зерна на внутрішньому ринку, але лідери профспілок заявили, що продовжать свої протести, пише Reuters.
Голова комітету закордонних справ Сейму Польщі Павел Коваль в інтерв’ю Українському радіо зазначив, що питання щодо блокування кордону з Україною польськими фермерами і захисту певних сегментів сільгоспвиробництва Польщі можуть бути вирішені упродовж кількох тижнів.
Проблема з фермерами і проблема із захистом певних сегментів сільгоспвиробництва буде вирішена. Потрібно кілька тижнів переговорів, — сказав Коваль.
Водночас він запевнив, що попри протести фермерів, нічого не змінилося у польсько-українських відносинах.
— На політичному і на найвищому рівні вони також дуже добрі. Що стосується блокад і протестів фермерів, то вони сьогодні відбуваються по всій Європі.
Я не розумію, чому всі пов’язують їх з Україною. Вони не стосуються насамперед України чи будь-яких українських питань.
Вони просто про те, що в Європі впали ціни на зерно, і фермери вимагають компенсації, а уряди окремих країн намагаються допомогти фермерам і захистити певні сектори сільськогосподарського виробництва, — зауважив голова комітету закордонних справ Сейму Польщі.
Він висловив сподівання, що компромісне рішення таки буде знайдено.
— Ми знайдемо таке рішення. Але я дуже хочу, щоб протести в Євросоюзі не ототожнювалися з Україною, тому що вони не пов’язані з Україною, а якщо й пов’язані, то незначною мірою, — додав Коваль.
За даними сайту єЧерга станом на 8:50 14 березня у чергах на кордоні з Польщею перебувають тисячі авто.
Раніше ми розповідали, що польський Сейм погодив заборону на ввезення агропродукції з Росії та Білорусі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.