За будь-яких умов, випробувань та турбулентності, українців хвилює питання цін на продукти. Під час війни ми стикнулися з великою кількістю проблем, але те, чого боїться кожен та кожна — продовольчого здорожчання. Одним із масових продуктів залишається картопля.
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький розповів журналісту Даніїлу Самсонову про причини підняття цін на картоплю, зменшення врожаю та обсяги споживання.
Детальніше про це — в матеріалі Вікон.
За словами Тараса Висоцького, понад 90% картоплі, яку споживають українці, вирощується у домогосподарствах.
Та цього року на обсяги врожаю вплинула посуха, тож при незмінних площах, — бо посадили ті ж самі 1 млн 200 тис. гектарів, як попереднього року, — виробництво буде на 18% менше.
Pixabay
— Тобто через посуху врожайність зменшилася на майже на 1/5, бо домогосподарства у більшості не мають можливості робити у себе зрошення і якось нівелювати вплив посухи. Тому цього року маємо менше виробництво картоплі, при цьому споживання у порівнянні з попереднім роком, суттєво не змінилося.
Тож стартова ціна з точки збору врожаю і восени дійсно є вищою, ніж попереднього року, — зазначив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства.
Водночас він припустив, що очікувати варто на близько 17 млн тонн врожаю, а це на 20% менше за результати 2023 року. Разом з тим, на ринку купується та продається в середньому 1,5-2 млн тонн.
За словами Тараса Висоцького, останні опитування свідчать про зменшення обсягів споживання картоплі серед українців.
— У тому числі завдяки вирівнюванню вартості картоплі порівняно з кашами різних типів. Різні крупи можуть коштувати 20-25-30 грн/кг, що є еквівалентом вартості картоплі, але вихід від готової продукції — більший, — визнав Висоцький.
Навіть будівництво овочесховищ не сильно змінить таку тенденцію. Зокрема, як пояснив Тарас Висоцький, наявність овочесховищ перш за все впливає на вартість овочів уже в сезон зима-весна, коли овочі потрібно масово зберігати. В період збору врожаю це критично не вливає.
— Першою й основною причиною зростання ціни є зменшення виробництва через несприятливий погодний фактор. Дійсно, ціни є вищими, ніж попереднього року. Разом з тим вони були такими ж і в липні цього року і протягом сезони вони можуть коливатися.
З погляду перспектив, зараз ще рано робити кінцевий прогноз, тому що у певних регіонах ще завершується збір картоплі.
Після завершення збору у нас та в потенційних країнах, які можуть бути постачальниками, буде легше спрогнозувати ціну на картоплю на наступні пів року. Раніше листопада експертно це зробити буде складно.
Станом на сьогодні, якщо ми порівнюємо дату до дати, то дійсно є здорожчання залежно від сегмента картоплі — десь на 70-80%, — каже він.
Раніше ми розповідали тобі, чи можна вживати пророслу картоплю — адже таке часто трапляється з картоплею, яку зберігають взимку у сховищах.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.