Зростання цін через збільшення тарифів на комуналку очікується вже в липні. На жаль, на цінники впливає і прискорена інфляція. Згідно з даними Державної служби статистики України, у червні рівень інфляції зріс до 4,8% порівняно з 3,3% у травні 2024 року.
Накладає свій відбиток і дефіцит світла, бо бізнес змушений думати про альтернативні джерела електроенергії. Про причини підвищення цін на продукти та інші товари, як на них впливає спека та чи втримає гривня свої позиції у найближчому майбутньому — на ці питання відповів Фокус разом з економічними експертами.
Згідно з офіційними даними, пришвидшення інфляції у червні сталося через підвищення ціни на електроенергію у 2024 році для населення на 63,6% — з 2,64 грн/кВт до 4,32 грн/кВт. Проте офіційна інфляція дещо нижча за реальне зростання споживчих цін.
Високі витрати на енергоносії для бізнесу підвищують ціни для споживачів в усіх сегментах, пояснює директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.
Крім того, слабкість державної валюти стала додатковим фактором зростання цін. Гривня знецінилася на 8,4% у 2024 році та, цілком ймовірно, впаде ще на 1,5% до 41,80 грн/долар.
Щодо решти категорій товарів та послуг, згідно з інформацією Держстату, суттєвих змін немає. Ціни на харчові продукти зросли лише на 0,5% за червень.
Як пояснює економіст ЦЕС Максим Самойлюк, це означає, що зростання цін на воду та електроенергію для бізнесу не вплинуло на ціни для населення. Але поступово бізнес буде змушений переглянути цінники, залежно від власних розрахунків.
— Більший вплив на ціни для населення найближчим часом матимуть відключення електроенергії та необхідність бізнесу організовувати собі власне енергопостачання від генераторів. Така електроенергія значно дорожча, на ціну на неї впливає вартість пального, необхідність закуповувати та обслуговувати генератори тощо.
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин наголошує, що зазвичай у липні ціни знижувалися. Але цьогоріч тенденція дещо змінилася в іншу сторону. І справа тут не лише у підвищенні ціни на електрику, а її постійний дефіцит в магазинах та на підприємствах через спеку.
— Цей липень, на жаль, може стати інфляційним. Додам, що ціни не переносяться миттєво на кінцевого споживача, проте це буде відчутно. Нещодавно я побачив оголошення на шиномонтажі: “Під час відключення електроенергії — ціна обслуговування +25%”. Це свідчить про те, що бізнес вживає заходи, виживає, використовуючи генератори, і це призводить до подорожчання послуг.
Погодні умови, в яких Україна перебуває останні тижні, мають ситуативний вплив. Товари псуються, тож виробники закладають більші витрати.
Це фактор, який неможливо передбачити, додає аналітик.
Зростання цін на продукти триватиме й надалі. Цінники на сезонні товари, наприклад, фрукти та овочі, можуть стати меншими. Інші продукти зростуть у вартості. Стане дорожчою і вартість послуг.
Unsplash
Додатковим чинником зростання цін є інфляція. Курс долара давно перетнув показник в 41 гривню. Проте експерти впевнені: гривня можу слабшати й надалі.
Але поки що моментальний зріст цін на імпортні товари не очікується, адже, більшість імпортерів вже протягом певного проміжку часу закладали у вартість курс 42 гривні. Проте цілком можливо, що імпортерам доведеться переглянути цей рівень через високі ризики подальшої девальвації.
Також очікується підвищення цін на пальне, що змусить бізнес переглянути цінову політику своїх товарів:
— З вересня додасться зростання цін на пальне приблизно на 1,5 грн. Це викликано переглядом акцизів, оскільки ми крокуємо до ЄС, тож потрібно зрівняти ціни внутрішні і європейські. Не забуваємо, що курс гривні також буде формувати тиск на ціни, — пояснює Андрій Шевчишин.
Іншим чинником зростання цін можуть стати нові тарифи на воду та опалення для українців:
— Щодо зміни тарифів восени, тут слід розуміти, що через дефіцит електрики в країні водоканали та котельні потребуватимуть додаткових коштів. Проте важко сказати, чи піде уряд на підвищення тарифів. Принаймні вони обіцяли, що підвищення не буде, але є лазівка з МВФ щодо приведення цін до собівартості, — додає експерт.
А як спека вплине на врожай зернових та подальше зростання цін на деякі продукти ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.