Скіфи є частиною давньої історії України. Вироби цього народу дивують нас і сьогодні. Це і вази, і прикраси, і скульптури тощо.
Після майже десяти років судових процесів скіфське золото нарешті повернулося в Україну. Скарби Криму після вторгнення росіян у 2014 році зберігали у музеї Нідерландів.
У музеї Алларда Пірсона провели виставку Крим: золото й таємниці Чорного моря, на якій були представлені скіфські скарби. Нарешті музей Нідерландів передав експонати до Національного музею історії України, де вони зберігатимуться до деокупації Криму.
З лютого по серпень 2014 року в Музеї Алларда Пірсона тривала виставка Крим: золото й таємниці Чорного моря. На ній були присутні предмети з колекцій Національного музею історії України та чотирьох музеїв Криму: Національного заповідника Херсонес Таврійський (Севастополь), Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайського історико-культурного заповідника та Керченського історико-археологічного заповідника.
Але у лютому 2014 року РФ почала окупацію Криму. Експонати з Національного музею історії України повернули до Києва, але повернути предмети до кримських музеїв стало неможливо. Утім, російська влада у Криму, яка де-факто контролює музеї, наполягала на поверненні експонатів саме до Криму.
У грудні 2016 року суд в Амстердамі постановив передати кримські скарби державі Україна відповідно до закону Про спадщину. Апеляційний суд Амстердама також вирішив задовольнити позов про передачу кримських артефактів державі Україна на підставі закону України Про музеї та наказу Міністерства культури України від березня 2014 року.
Але кримські музеї (в окупації) подали касаційну скаргу до Верховного Суду Нідерландів з проханням скасувати рішення Апеляційного суду. Але цього не сталося, апеляційне рішення залишилося без змін. Тому усі артефакти передали Національному музею історії України.
Наша країна також мала сплатити музею Нідерландів €111,689 за весь час збереження колекцій кримських музеїв. 5 липня 2023 року директор Національного музею історії України Федір Андрощук запропонував план передачі та перевезення колекцій кримських музеїв до України.
Після виконання зобовʼязань, взятих Національним музеєм історії України та Міністерством культури та інформаційної політики України, Музей Алларда Пірсона відмовився від визначеної судом виплати на свою користь.
Уже в листопаді предмети з кримських музеїв пройшли незалежну перевірку, після чого їх ретельно запакували та відправили до Києва. Йдеться про 565 предметів.
Фото: журналістка Фактів ICTV Олена Астахова
Окупанти на окупованих територіях грабують наші музеї. Раніше ми розповідали, що окупанти вивезли з музею Херсона 80-85% експонатів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.