Нещодавній нещасний випадок на тролеях над Дніпром у столиці розворушив чимало важливих запитань. Зокрема, українці зацікавилися, чому ж відповідні служби та органи не виявили небезпеки ще до того інциденту.
Економічна Правда розібралася, як працював бізнес зіплайнів в Україні весь цей час. Під час роботи виявилося, що за чотири роки Державна служба з питань праці не проводила відповідних перевірок роботи тролея.
Що про це відомо — розповідаємо далі у матеріалі.
За інформацію ЕП, раніше роботу атракціонів контролювала Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки — вона існувала до 2015 року, а опісля структуру розформували і її обовʼязки стала виконувати новостворена Державна служба з питань праці.
Саме Держпраці має видавати дозвіл на роботу атракціонів. Дозвіл видається на основі заяви та висновку після технічного огляду.
До речі, сам огляд проводять профільні експерти, яких наймає компанія, що й надає послуги атракціонів.
Тестування атракціону відбувається так: його роботу перевіряють із вдвічі більшим вантажем, ніж допустимий у заявлених характеристиках. Така перевірка відбувається перед введенням атракціону в експлуатацію і щороку перед початком нового сезону.
Інспекції також можна проводити й позапланово.
Але останні чотири роки в Україні діє мораторій на проведення планових перевірок — усе через ковідні обмеження, а після — воєнний стан.
Тож стало відомо, що останні чотири роки — з 2020, — перевірки тролея не проводилися, але атракціон працював, — про це ЕП повідомили у Держпраці.
Водночас Держпраці може проводити перевірки тільки у випадку травмування працівників, а не відвідувачів атракціону.
Не секрет, що нині в Україні працює ще чимало атракціонів з гострими відчуттями. Чому нам хочеться відчути адреналін, розповідали тобі в іншому матеріалі.
Головне фото: Rope Park
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.