В Україні почали зростати ціни на борошно. Усе через нестачу зерна другого класу, з якого випікають хліб. Видання Фокус розповіло, чи можуть статися перебої з випіканням хліба в Україні та про причини нестачі зерна.
Продавці зерна затримують його, щоб вибити собі кращу ціну. Це і провокує ризики перебоїв випікання хліба в Україні. У червні та липні виробники хліба працювали або в збитки, або без прибутку взагалі, повідомив президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко.
Ціни на борошно зросли на 50% протягом останніх кількох місяців. Зростання продовжується. З 10 тис. грн за тонну борошна для хліба ціна зросла до 15 тис. А восени може сягнути 16,2 тис. грн.
Борошно становить майже половину собівартості хліба. Тому українцям не уникнути зростання цін на хліб.
До того ж здорожчала логістика, електроенергія, пакування. Очікуване зростання цін на хліб — 15-20%. Деякі підприємства, які випікають хліб, перейшли на одну зміну, хтось уже на межі зупинки.
Ціни на борошно ростуть через обмеженість пропозицій зерна другого класу та вичікування продавцями вищих закупівельних цін. Поки що пекарі не можуть підняти ціни на хліб, і це призводить до фінансових труднощів.
Раніше ми розповідали, чи здешевшають овочі до осені.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.