Ключовою підтримкою України у війні проти Росії є військова допомога країн-партнерів: чимало лідерів продовжують політику підтримки України, надаючи нам зброю різної дальності. Однак головною умовою є повне погодження, куди та для чого українські військові можуть використовувати західну зброю на війні.
Деякі західні партнери заборонили використовувати їхню зброю для ударів по РФ. Зокрема, раніше навіть виник тренд у соціальних мережах, де українці зверталися до іноземців із закликом дозволити бити по території Росії.
Цими днями ЗМІ та навіть офіційні представники влади підхопили новину, що Велика Британія помʼякшила політику щодо ударів ракетами Storm Shadow по території РФ. Однак вже 12 липня зʼявилися новини, що Велика Британія не давала дозволу на такі удари британськими ракетами.
Зібрали всі дані та склали хронологію подій з поясненням та чому виникли розбіжності.
9 липня 2024 року новий прем’єр-міністр Великої Британії, лейборист Кір Стармер, що замінив Ріші Сунака на посаді, заявив у розмові з журналістами видання Bloomberg: Україна сама має вирішувати, як використовувати британсько-французькі ракети Storm Shadow.
Така заява прозвучала на саміті НАТО, політик також зазначив, що він продовжить політику попереднього уряду Великої Британії щодо використання зброї великої дальності у російсько-українській війні.
Заява блискавично розлетілася джерелами інформації.
10 липня президент України Володимир Зеленський у своєму Telegram також звернувся до цієї інформації та повідомив про зустріч з премʼєром Великої Британії.
— Вранці я прочитав про дозвіл на використання ракет Storm Shadow по військових обʼєктах на території РФ. І сьогодні ми мали можливість обговорити практичну реалізацію цього рішення, — написав очільник країни.
Наприкінці саміту НАТО Кір Стармер також заявив, що Велика Британія стоятиме з Україною доти, доки це буде потрібно. Також премʼєр наголосив, що Сполучене Королівство зобовʼязується виділяти 3 мільярди фунтів стерлінгів щорічно на військову підтримку України до 2030/31 років і стільки, скільки буде потрібно, — про це також йдеться на офіційному сайті Міноборони країни.
Вікна-новини не знайшли офіційних заяв стосовно спростування слів прем’єр-міністра щодо дозволу бити британськими ракетами Storm Shadow по території РФ. Однак ввечері 11 липня видання The Telegraph з посиланням на джерело в Міноборони Великої Британії опублікувало наступне:
— У четвер на Даунінг-стріт заявили, що урядова політика щодо розміщення ракет великої дальності не змінилася, попри коментарі прем’єр-міністра, в яких говорилося про послаблення обмежень на використання ракет, — йдеться у статті.
Також там пояснили, що британський уряд дозволив Києву запускати ракети по військових цілях у Криму та материковій частині України. Але заборонив країні використовувати Storm Shadow для ураження цілей у Росії.
Зазначається, що партнери все ще стурбовані перспективою ударів західною зброєю по РФ, адже це, на їхню думку, може призвести до ескалації.
На цей момент офіційної реакції щодо ударів Storm Shadow по території РФ від представників української влади немає.
Водночас заступник Голови Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, Голова постійної делегації України в ПА НАТО Єгор Чернєв сказав, що такий дозвіл зрештою буде ухвалене з часом.
Рішення про дозвіл використання наданої партнерами далекобійної зброї по території РФ з часом обов’язково буде ухвалене, — сказав Єгор Чернєв.
— Зараз ми говоримо про необхідність знищення російських літаків, які несуть КАБи. Ці літаки розташовуються неподалік від кордону України, і нам потрібен дозвіл на застосування наданої далекобійної зброї по території РФ.
Перший крок у цьому напрямку вже зроблено: ми маємо дозвіл на використання артилерії та ракет невеликого радіуса дії по Росії, — упевнений політик.
Водночас саміт НАТО, який проходив цими днями, дав Україні багато хороших новин. Про результати саміту, читай в нашому іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.