515 днів у полоні. Понад рік їхні сім’ї не чули рідних голосів тих, хто творив гучні історичні події. Оборонці Маріуполя не були певні, на скільки їм вистачить боєприпасів, щоб продовжувати боротьбу. Проте завжди були переконані у своїх силах.
Вікна зібрали всю інформацію, наявну у відкритих джерелах, щодо перебування бійців полку Азов у російському полоні та процесу їх звільнення. Також нижче ми додаємо інформацію про акції на підтримку полонених захисників Азовсталі.
Коли з’явилось повідомлення командира Окремого загону спеціального призначення Азов Дениса Прокопенка про те, що захисники виконали своє завдання та за наказом вийдуть з Азовсталі, жевріла надія, що життя оборонців будуть врятовані.
Та день змінювався на місяць, а за ним сподівання витіснила лють після теракту в Оленівці. 29 липня стало остаточно зрозуміло, що захисників Маріуполя, зокрема азовців, необхідно якомога швидше визволяти.
Обмін 21 вересня подарував нову надію, але водночас притупив почуття та розуміння — з полону повернулися далеко не всі. А наступні списки звільнених полонених вражали своєю тенденцією: “Азов — 0”. Так мало слів, та ще менше розуміння у рідних, чому їхніх близьких захисників знову не обміняли.
Сьогодні Азов не обміняли, — слова, які щоразу попри біль мали промовляти командири, яких обміняли 21 вересня.
Станом на 16 жовтня захисники Азовсталі, зокрема бійці ОЗСП Азов, перебувають у полоні вже 515 днів.
Як повідомив один із захисників Азовсталі та виконувач обов’язків командира ОЗСП Азов Богдан Кротевич на псевдо Тавр в ефірі марафону Єдині новини, наразі у російському полоні перебувають 729 азовців. Загалом у ворожому полоні й досі залишається близько 1500 захисників Азовсталі.
Вони не перебувають в одному місці. І в нас є інформація станом на якусь дату, наприклад, 28 грудня 2022 року. За місяць людину могли перевести в інший заклад, її стан міг як покращитися, так і погіршитися.
Здебільшого керівництво Азова дізнається про стан та місцеперебування полонених від тих, кого вдалося звільнити з неволі. Та стан полонених незадовільний, а ставлення не відповідає положенням Женевської конвенції щодо поводження з військовополоненими.
Стан у них — незадовільний. Застосовується фізичний і психологічний вплив.
Як зазначив 23 березня український музикант та голова ГО Azov One Вячеслав Дрофа (OTOY), за домовленостями Азов уже мав вийти з полону.
За усі останні обміни з сотень оборонців Азовсталі — лише два бійці з Азова.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений OTOY (@otoysounds)
Допис, поширений OTOY (@otoysounds)
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець 22 березня зазначив, що провів велику зустріч з родичами військовополонених та зниклих безвісти. Зокрема, це стосується бійців НГУ, до складу якої входить Азов.
Порадив родичам напряму звертатися до МКЧХ, щоб їхні представники відвідували місця утримання військовополонених та забезпечували їхні права, наприклад, на листування.
Омбудсмен додав, що наприкінці зібрав у родичів звернення та списки їхніх рідних, які перебувають у полоні або зникли безвісти за особливих обставин. Наскільки ця зустріч була ефективною, покажуть лише наступні обміни полоненими.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Таїса Зарозей (@taisa_zarozei)
Допис, поширений Таїса Зарозей (@taisa_zarozei)
Після масштабного обміну полоненими 21 вересня сестра щойно звільненого Тавра Сандра Кротевич ділилася з Фактами ICTV, що боротьба продовжиться за кожного полоненого.
Те, що наші рідні повернулися, нічого не змінює. Ми будемо боротися за всіх. Поки не повернеться останній боєць, який перебуває в полоні, ми роботу не припинимо.
Продовжує боротися за близьку людину й Катерина Плечистова. Її чоловік Олег, боєць Азова, й досі у полоні. Востаннє жінка чула голос свого чоловіка 20 травня, коли він подзвонив сказати, що вони з побратимами виходять з металургійного заводу Азовсталь.
Тоді Олег заспокоїв дружину, що за місцем та умовами перебування бійців слідкуватимуть міжнародні організації, а на обмін захисники підуть у найближчі три місяці. Та коли наближається позначка року в полоні, Катерина ділиться з виданням Свої, що все зовсім не так.
Я не знаю, де він, я не знаю, в якому він стані й коли його обміняють. І цей полон — це знищення їх як воїнів і знищення нас як родин, які чекають.
Жінка ще у липні приєдналась до Асоціації родин захисників Азовсталі, яка була заснована у червні 2022 року, щоб пришвидшити процес звільнення бійців із полону.
За свого рідного захисника бореться й Тетяна. Її син Артем Вишняк у свої 21 рік боронив Маріуполь, а 22-й рік народження зустрів у полоні. Жінка у своїх соцмережах зазначає, що у вересні бійців було переведено з Оленівки до різних місць, де їх утримують в полоні.
Я вірю, що мій син відчуває мою боротьбу за нього.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Azovstal (@saveazovstal2022)
Допис, поширений Azovstal (@saveazovstal2022)
Любов теж зазначає, що не знає, де нині перебуває її коханий захисник. Жінка ділиться, що кожен обмін — це щастя для одних сімей та невимовний біль для інших.
Ми місяцями не знаємо, що в них та як, де вони перебувають, в якому стані, чи є в них медикаменти та теплі речі. Ми не знаємо нічого.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Любов ꑭ (@69_lubov_69)
Допис, поширений Любов ꑭ (@69_lubov_69)
Інна Кучерява теж сподівається на звільнення свого брата з полону та робить усе можливе для цього.
Чекаю на тебе та твоїх побратимів додому живими та здоровими, бо знаю, що вони — твоя друга сім’я і в тебе там брати та сестри.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Кучерява Інна (@inokkkk25)
Допис, поширений Кучерява Інна (@inokkkk25)
Асоціація родин захисників Азовсталі у своїх соцмережах просить людей не забувати про полонених захисників, які боролись за нашу спільну свободу.
Також кожен може поділитись інформацією про кількість полонених та нагадати, що вони й досі перебувають у неволі, адже змінюється лише кількість днів у російському полоні, що не грає на користь нашим захисникам.
Крім того, кожен може долучитись до акції від Асоціації родин захисників Азовсталі. Читай, як допомогти у процесі обміну полоненими.
Фото: Азов / Telegram
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.