На початку російського вторгнення до України у 2022 році Захід ввів чимало санкцій проти країни-агресорки: під санкції також потрапили активи Центробанку. Тоді ЄС розглянули можливість передачі заморожених активів РФ Україні на післявоєнну відбудову.
Нині ж точаться розмови про інше спрямування цих коштів — на оборону України, що є нагальнішою за відбудову.
Чи вийде нам отримати російські активи та що для цього потрібно, розповів 24 Канал. Ми ділимося з тобою найцікавішим.
Раніше видання Reuters повідомляло: російський центральний банк розмістив частину своїх золото-валютних резервів у ліквідних активах, таких як основні валюти, золото та державні облігації. Приблизно половина цих резервів зберігалася на Заході.
На Заході заморожено активи на суму близько $300 млрд. Загальні золото-валютні резерви Росії на той час становили $612 млрд.
Тоді РФ не оприлюднювала дані стосовно суми заморожених активів та про те, що взагалі було заморожено на Заході. Зі своїх джерел Reuters заявляло про активи Центробанку у $207 млрд в євро, у доларах США на $67 млрд і в британських фунтах $37 млрд.
Також відомо про $36 млрд японських єн, $19 млрд у канадських доларах, $6 млрд в австралійських доларах і $1,8 млрд у сінгапурських доларах, а також близько $1 млрд у швейцарських франках.
Зараз відомо, що 90% цих коштів буде направлено до Європейського фонду миру, який щороку виділяє кошти на посилення підтримки України. Решту грошей направлять у бюджет ЄС, звідки суму перенаправлять на реконструкцію України та збільшення обороноздатності.
Pixabay
Попри одностайну позицію ЄС, проти передачі цих коштів на військові потреби України виступає Угорщина і, власне, сама Росія. Однак економісти зазначають, що втрата цих коштів критично не позначилася на економіці РФ, яка досі отримує більше від експорту, аніж втрачає від імпорту.
Натомість світ поки не знає, як передати ці кошти Україні, адже подібного прецеденту ще не було.
Економіст Олег Пендзин зауважив, що проблема полягає саме у побоюванні обвалу фінансової системи ЄС.
— На сьогоднішній момент є дві резервні валюти у світі: євро та долар. Резервні вони, оскільки багато країн тримають свої резерви в цих валютах, які власне забезпечують міжнародні розрахунки. Достатньо багато недемократичних режимів тримають свої валютні заощадження у євро або доларах.
Якщо буде знайдений механізм конфіскації активів Росії, це призведе до того, що не демократичні режими почнуть виходити з резервної валюти євро для того, щоб уникнути подібних речей, — каже він.
Разом з тим науковці вважають, що якщо не зробити цього кроку, то ці ж режими почуватимуться набагато упевненіше у своїх майбутніх діях та рішеннях.
Росія ж зараз погрожує здійснити удар у відповідь, заблокувавши іноземні активи у своїй країні. Також варто пам’ятати про іноземні бізнеси, які досі не вийшли з ринку країни-агресорки.
Існує три механізми конфіскації активів, які визначені міжнародним правом:
На думку Олега Пендзина, зараз Україна може отримати лише доходи від заморожених активів, а не їх самі. Вочевидь це через присутність Росії в Радбезі ООН. Також він наголошує на тому, що ці гроші вливатимуться в Україну через окремі європейські компанії, а не напряму.
Натомість економіст Олег Гетман зауважив, що хоч на отримання активів Центробанку у нас поки малі шанси, однак на заморожені кошти російських олігархів — доволі високі.
— Перші подібні активи від США ми вже навіть отримали, але по кожному такому замороженому активу йде спецпроцедура через генпрокурорів та вищі інстанції, тож це довгий процес.
Однак кошти олігархів ми будемо отримувати й вже отримуємо, — каже Гетман.
Кошти у будь-якому випадку стануть підтримкою для України у стані війни. Нині ми вже готуємося до отримання репарацій від РФ: як це може відбуватися і що таке репарації, ми пояснювали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.