Інтернаціональний легіон налічує близько 20 тис. військовослужбовців. Одним із них був американець українського походження Едвард Волтер Вілтон III, чий прапрадід Михайло Арсенич з Івано-Франківщини емігрував до США на початку минулого століття.
Та хлопець відчував приналежність до українського народу. У квітні 2022 року вступив до Інтернаціонального легіону, а 7 квітня 2023 року, 22-річний молодик загинув в Луганській області від артилерійського обстрілу.
Історію Едварда ІІІ розповів Суспільному Едвард Вілтон молодший, його батько. Каже: син вилетів з Флориди до Варшави 10 квітня, а вже за дві доби перетнув кордон з Україною. До аеропорту його відвіз батько, мали час побути наодинці.
Едвард ІІІ завжди мріяв бути солдатом, навчався на спеціаліста невідкладної допомоги. Але завершити підготовку в армії США не встиг.
— Він завжди казав мені, що вчиться, аби стати солдатом. Син не хотів бути кимось іншим. Тож це була його можливість, коли почалася війна, — розповідає його батько.
В Україні він отримав псевдо Ганс, служив у роті Браво.
За участь у складних бойових операціях хлопець отримав орден За мужність. Однак він був наймолодшим у своєму підрозділі, мав не так багато бойового досвіду.
Facebook
Вілтон молодший зізнається, що син мав можливість повернутися додому, однак відкидав її. Він планував життя лише на період після війни, а до того часу — ні, він бачив себе у війську України.
— У нього була можливість повернутися додому, і не раз, але він відмовлявся. Казав, що ще не заслужив на це право. Син вважав, що повинен робити більше, ніж робив, — каже Вілтон молодший. Він пригадує, як у дитинстві син захопився історією про Ахілла: вирішив, що хоче коротке героїчне життя, а не нудне і довге.
Предки Едварда ІІІ по батьковій лінії — з українського Космача, що на Івано-Франківщині. Едвард Вілтон молодший почав вивчати родовід своєї матері, яка розповідала, що вона чи то полька, чи то українка, чи австрійка.
Так Вілтон молодший виявив, що його рід походить з відомо українського села.
— Вдома ми зберігали деякі традиції, що залишилися від сім’ї моєї матері, зокрема, святкування Різдва та Великодня. І ми багато говорили про спадщину наших предків. Син казав мені: якщо приїде сюди, то не повернеться додому.
Він говорив про Україну, яка вона красива, про церкви, про їжу, про жінок. Все в Україні він любив, — ділиться Едвард Вілтон молодший.
Тепер Космач також став домом для батька військового. Він іноді відчуває присутність сина, а щоб памʼять про бійця не зникла, на його честь відкрили меморіальну дошку.
Допомагають фронту не лише чоловіки-іноземці, а й жінки. Австрійка, яка приїхала до України після початку повномасштабної війни, каже: якщо не допомагати війську, то тил скоро стане нулем.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.