Чимало ініціативних та активних іноземців допомагають Україні під час повномасштабної війни. Хтось — коштами, інші волонтерять та навіть ідуть воювати на рівні з українськими воїнами. Данський містобудівельник та дизайнер Мікаель Колвілл-Андерсен уже понад півтора року допомагає українцям.
Він займається ініціативою Bikes 4 Ukraine: збирає вживані велосипеди з Європи та надсилає їх в Україну як гуманітарну допомогу. Водночас останні півроку чоловік перебуває в Україні з іншої причини — він хоче зробити терапевтичний сад для ветеранів на Подолі, неподалік Контрактової Площі.
В інтервʼю журналісту видання The Village Україна Сержу Хуцану данець розповів про свою ініціативу та чому вона насправді важлива для українців.
Мікаель Колвілл-Андерсен також видав книгу 45 ідей для українських міст. Та будь-якого іншого міста світу — а ще спільно з українською мисткинею Калиною Серяковською організовує подвійну виставку у Києві.
Він каже: боїться плану Маршалла для України, бо архітектори та дизайнери й досі борються з автомобілецентричною інфраструктурою.
— Відбудова буде величезним інженерним проектом. Це вам не висадити чотири дерева на вулиці. Це буде щось на кшталт: побудуймо тунелі через гори чи щось подібне. Тож я сказав, що мене це турбує, — каже Мікаель.
Тепер він та ще 31 експерт, серед яких є й українці, працюють над проектом відбудови України після війни.
Pexels
Одним із таких проектів, які зможуть не лише покращити містобудування, а й допомогти ветеранам після повернення додому, є терапевтичний сад, який Мікаель планує звести поблизу Контактової площі. Цій ідеї передувало кілька зустрічей зі знайомими, які говорили про важливість ментального здоровʼя та закинуті ділянки землі.
— Я знайшов покинуту земельну ділянку в самому серці Подолу, на Притисько-Микільській вулиці, між будинками №1 та №5. Ділянка була відгороджена від людських очей після знесення там будівлі в 1985 році. Природа отримала карт-бланш без участі людини протягом майже 40 років.
Це унікальний простір у центрі густонаселеного району, — каже данець.
Виявилося, що територія належить киянам, є громадською власністю. Через це чималих бюрократичних проблем просто не виникло. Нині Мікаель намагається отримати дозвіл від влади на створення терапевтичного саду на цій території.
— Терапевтичний, або сенсорний сад — це зазвичай озеленена ділянка на території лікарні, де ви можете буквально зцілюватись природою. Відмінність від звичайних парків і садів у тому, що в розробці таких просторів багато науки, зокрема психології.
За словами Колвілла-Андерсена, такі сади є чи не в кожному місті Данії. Їх почали зводити близько 15 років тому, коли до країни повернулися військові з Іраку та Афганістану.
За словами данського містобудівельника, нині усі українці мають проблеми із ментальним здоровʼям.
— Цивільні люди щодня, якщо не живуть під ракетними атаками, то чують сирени повітряних тривог від зльоту МіГ. Не говорячи вже про пекло, у якому перебувають військові.
Тому зараз вам потрібні всі можливі види терапій.
Він додає: окрім роботи над самою ділянкою — а це розчищення від сухостою, археологічне дослідження, — йдеться про ретельно розроблений та спланований простір, який має дати можливість зцілитися тим, хто зазнав психологічного чи емоційного стресу.
Такий простір матиме зони для усамітнення, спільні простори для комунікації та взаємодії з іншими людьми. Використовувати планують скандинавський екологічний дизайн та архітектуру, ландшафтний дизайн.
— Це не просто сад. Цей простір буде ретельно спланованим і включатиме елементи, які сприяють розслабленню, уважності та сенсорній стимуляції, такі як заспокійливі кольори, м’які текстури та квітучі рослини.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Mikael Colville-Andersen (@colvilleandersen)
Допис, поширений Mikael Colville-Andersen (@colvilleandersen)
Мікаель пропонує зовсім інший підхід до будування такого простору. Наприклад, він виявив, що стежки у саду не варто засипати гравієм, адже для військових шурхіт каміння може стати тригером, також важливо врахувати безбарʼєрність простору та подбати, аби у парку було безперешкодно видно небо.
Загалом сад планується бути розділеним на три рівні відповідно до рівня психотравми відвідувача.
Відомо, що пілотний проект буде розташований у Києві, однак згодом Мікаель шукатиме спонсорів, розроблятиме цілісну концепцію, щоб такі сади зʼявилися у кожному українському місті.
Нині дизайнер Мікаель Колвілл-Андерсен має підтримку уряду Данії. Створення терапевтичного саду з усіма деталями, як от лавки із барикадами позаду спини для відчуття безпеки, є початком глобальної розмови про психологічне здоровʼя українців.
Раніше ми ділилися з тобою порадами, як говорити з військовими, які повернулися з фронту і чому ПТСР після війни буде не у всіх. Читай про це в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.