Коли санавіація безсила в часи повномасштабної війни, а між донорським серцем та реципієнтом лишається 600 кілометрів та чотири години на шанс вижити, головну роль починає грати лише рішучість та характер лікарів. Адже історія порятунку військового отримала щасливий фінал саме завдяки відважним медикам, які оперативно зібрали команду з апаратурою та відправились за органом разом з пацієнтом через п’ять областей.
Керівник відділення кардіохірургії та трансплантації серця Першого медичного об’єднання Львова Роман Домашич був певний, що зволікати не можна, адже донор підходив ідеально, а 49-річний Василь з кожною секундою втрачав свій шанс на життя.
Стан пацієнта був критичний. Зі своїм серцем він не прожив би й місяця.
Хоча ще два роки тому Василь зі Львівщини почувався досить здоровим, щоб приєднатися до війська та стати на оборону рідної держави.
Лише після важкого поранення у вересні 2023 року відчув, що попри загоєні рани, щось не так з його серцем.
У мене з’явилася задишка. Стало важко ходити — не міг пройти й п’яти метрів. Я навіть шнурівки не міг зав’язати, бо задихався.
Обстеження показало, що у Василя спадкове захворювання, яке називається дилатаційна кардіоміопатія. Її загострення спровокувало саме поранення. А тому чоловіку терміново була потрібна трансплантація.
У лист очікування на новий орган Василь потрапив тоді, коли медикаменти вже майже не допомагали підтримувати хворе серце.
Надія на порятунок з’явилася на початку травня 2024 року, коли Єдина державна інформаційна система трансплантації визначила, що для захисника знайшлося серце в Одеській області.
Доставити орган авіацією було неможливо через заборону цивільних польотів, а за чотири години орган поза тілом донора був би вже не придатним до пересадки. Тому кардіохірурги Першого медичного об’єднання Львова вирішили поїхати разом з пацієнтом одразу в Одеську область та зробити операцію там.
Трансплантація відбулась на базі міської лікарні у Балті та виявилася досить успішною. Тому вже за десять днів після хірургічного втручання Василь зміг повернутися додому. Лікарі визначили стан чоловіка як задовільний відповідно до рівня перенесеної операції.
Вічна пам’ять донору і вдячність його родині за рішення, яке дало лікарям можливість провести трансплантації чотирьом людям.
Загалом з початку 2024 року трансплант-команди в Україні провели 220 органних трансплантацій, з них 155 — від померлого донора.
Рятують життя інших не лише дорослі донори, але й, на жаль, маленькі. Читай, як дитина стала донором посмертно для п’яти людей.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.